Merkelova, Oland i Evropska centralna banka žele Grčku u evrozoni
Nemačka kancelarka Angela Merkel i predsednik Francuske Fransoa Oland saglasili su se da Grčka treba da ostane u zoni evra, priznajući međusobne razlike o merama za podsticanje privrednog rasta u Evropi.
"Želimo da Grčka ostane u evro zoni", rekla je Angela Merkel na zajedničkoj konferenciji za štampu posle razgovora sa Olandom u Berlinu.
Oland koji je doputovao u Berlin svega nekoliko sati pošto je i zvanično preuzeo dužnost predsednika, potvrdio je da je takođe za to da Grčka ostane u evro zoni.
I Merkel i Oland spremni su da razmatraju "dodatne mere za podsticaj" rasta da bi se pomoglo Grčkoj. Angela Merkel je rekla da su Francuska i Nemačka "svesne odgovornosti koju imaju za dobar razvoj" Evrope.
"Složili smo se da kažemo da nam je dužnost da radimo zajedno", rekla je Merkelova i dodala da nekada novinari preuveličavaju razlike između nje i Olanda.
Oland je rekao da želi "uravnotežen" odnos Pariza i Berlina, uz uzajamno poštovanje.
"Mi želimo da radimo zajedno za dobrobit Evrope", rekao je Oland.
Ipak su se pokazale neke razlike: Oland želi da više pažnje posveti privrednom rastu, dok Merkel daje veći značaj merama štednje. Oland je rekao da želi da se ponovo pregovara o budžetskom sporazumu kojim se jača budžetska disciplima u Evropi, da bi se u to uključio i privredni rast.
ECB želi ostanak Grčke u evrozoniŠef Evropske centralne banke (ECB) Mario Dragi izjavio je da vođstvo te institucije želi da Grčka ostane u zoni evra. Dragi je rekao da u temeljnom ugovoru o EU ne postoji odredba o izlasku neke zemlje iz evrozone, kao i da nije na ECB-u i njenom 23-članom upravnom savetu da odlučuje o tome. Neki eveopski zvaničnici rekli su da bi Grčka zbog nemogućnosti da otplaćuje svoje dugove i ispuni uslove paketa pomoći mogla izaći iz zone evra. Ekonomisti kažu da bi to dovelo do većih ekonomskih i finansijskih previranja u Grčkoj koja je već petu godinu u recesiji. |