Sarkozi preti izlaskom iz Šengena
Francuski predsednik Nikola Sarkozi zapretio je da će njegova zemlja izaći iz "šengen zone" slobodnih putovanja, ukoliko EU ne uznapreduje u zaštiti svojih granica od ilegalne imigracije.
Sarkozi je, u žučnom govoru pred nekoliko hiljada pristalica u okviru predsedničke kampanje koja se sve više zahuktava, upozorio da će ilegalna imigracija dovesti u pitanje sposobnost Unije da prihvata i integriše legalne došljake.
On je ukazao da će ona, takođe, otežati funkcionisanje socijalnih službi za većinu ugroženih širom kontinenta.
"Ovo je hitna stvar, jer ne možemo da prihvatimo da budemo žrtve (bezbednosnih) nedostataka evropskih spoljnih granica", poručio je Sarkozi i pozvao na reforme, jer su one, kako je ukazao, "jedini način da se izbegne implozija Evrope".
On je istakao da ako u narednih 12 meseci ne primeti nikakav ozbiljan napredak po tom pitanju, tada će Francuska obustaviti svoje članstvo u Šengenskom sporazumu, sve dok se nešto ne popravi.
Francuski predsednik je, takođe, predložio da se u Evropi uvede slična zaštita evropskih proizvoda, kao što to postoji u SAD, kada se radi o američkim proizvodima.
"Zašto bi Evropa branila sebi ono što SAD, svetsko najslobodnije tržište, dozvoljavaju sebi? Francuska će tražiti od Evrope da usvoji 'Zakon o kupovini evropske robe', po modelu 'Zakona o kupovini američke robe'. Na taj način će kompanije koje proizvode u Evropi imati koristi od evropskog novca", ukazao je Sarkozi.
Politička debata poslednjih nedelja u Francuskoj najviše je bila usredsređena na pitanje ilegalne imigracije i sposobnost te zemlje da prihvati nove došljake, što je, kako ocenjuje agencija AP, nešto čemu se posebno protivi partija krajnje desnice Nacionalni front.
Kritičari optužuju Sarkozija i njegove saradnike u konzervativnoj Uniji za narodni pokret (UMP) zbog oštrog stava prema ilegalnoj imigraciji i tumače to kao pokušaj da pridobiju podršku ekstremne desnice pred prvu rundu glasanja na predsedničkim izborima 22. aprila.
Prema poslednjim istraživanjima javnog mnjenja, Sarkozi se ne kotira dobro među biračima i najverovatnije bi izgubio od kandidata socijalista Fransoa Olanda, ukoliko bi, kako se očekuje, njih dvojica prošla u drugi krug 6. maja.
"Šengen zona" je veliko dostignuće EU, kojim su građanima Unije olakšana putovanja unutar njenih granica. Neki se žale da je ona olakšala i ilegalnim imigrantima da prelaze granice zemalja članica EU.
Tokom prošlogodišnjeg Arapskog proleća, Italija je razbesnela Francusku i još neke evropske zemlje, time što je dala privremene dozvole boravka hiljadama Tunišana koji su pobegli od nasilja iz svoje zemlje.
Mnogi su pokušali da se pridruže rođacima i prijateljima u Francuskoj, jer je Tunis bivša francuska kolonija.
Šengen zona obuhvata svih 27 zemalja članica EU, osim Britanije i Irske. Austrija, Belgija, Britanija, Francuska, Nemačka, Holandija i Švedska u sredu su pozvale na akcioni plan kojim bi se prekinuo talas ilegalnih imigranata u Uniju.
Evropska komisija bi trebalo u maju da podnese izveštaj o funkcionisanju šengenskog sistema.