Iz Evropske unije beže u Kanadu
Kanadski ministar za doseljavanje predstavio je novi zakon koji treba da zaoštri sistem za doseljavanje izbeglica i da suzbije mogućnost lažnih tvrdnji izbeglica, pre svega onih iz Evropske unije.
Džejson Keni je rekao da Kanada prima sve više zahteva izbeglica iz sigurnih, demokratskih zemalja EU, nego iz nestabilnih država Afrike i Azije.
"Naša vlada je veoma zabrinuta zbog povećanja broja zahteva za izbeglištvo iz demokratskih zemalja koje poštuju ljudska prava", rekao je on.
Keni kaže da su zahtevi 5.800 državljana EU prošle godine iznosili 23 odsto svih zahteva za doseljavanje što je povećanje od 14 odsto u odnosu na prethodnu godinu.
Od tih zahteva, 5.000 je bilo iz Mađarske, uglavnom Roma, a većina ostalih iz Slovačke. Keni je rekao da su SAD dobile samo oko 30 zahteva za azil iz Mađarske.
Premijer Kanade Stiven Harper je izjavio da Kanada ima najpravedniji i najdarežljiviji izbeglički sistem na svetu, ali da je neprihvatljivo da tamo stižu hiljade podnosilaca zahteva iz bezbednih, demokratskih zemalja.
Kanada prihvata deset odsto izbeglica po Konvenciji UN, što je više izbeglica po glavi stanovnika nego bilo koja druga zemlja. Poznata po humanitarnoj tradiciji, Kanada zaoštrava svoja pravila da bi iskorenila lažne zahteve za azil i suzbila krijumčarenje ljudi.
Te mere su zahtevanje viza od putnika iz Meksika i Češke, jer su kanadske vlasti utvrdile da je broj lažnih tvrdnji izbeglica iz te dve zemlje neobično visok. Zahtevi iz sigurnih, odnosno demokratskih zemalja, među kojima i zemalja EU, biće po novom sistemu odbačeni bez prava na žalbu.
Promene će, s druge strane, obezbediti bržu zaštitu onima kojima je zaista potrebno utočište, a ubrzati odlazak iz Kanade onih koji to nisu, te neće moći ni da dobiju radnu dozvolu ili socijalnu pomoć, rekao je Keni.