Sloboda za "ambasadora Al Kaide"
Velika Britanija žestoko je zaratila sa Evropskim sudom za ljudska prava, posle nedavne odluke ovog Suda da Londonu zabrani izručenje Abu Katade, "ambasadora Al Kaide u Evropi", jordanskom pravosuđu. Afera sa Abu Katadom, razvija se u klasičnu sudsku farsu i preti teškom kompromitacijom britanskog pravosudnog sistema.
Abu Katada, čije je pravo ime, Omar Otman, leži u britanskom zatvoru skoro devet godina, a da protiv njega nije podignuta optužnica ni za jedno delo koje sankcioniše britanski krivični zakonik.
Teolog i imam džamije na severu Londona, Abu Katada, leži u zatvoru Long Lartin u Vorčesteršajeru samo na osnovu procene britanskih obaveštajnih službi da svojim propovedima predstavlja "opasnost po nacionalnu bezbednost".
Za proteklih devet godina Abu Katada je sve vreme bio pod ključem zbog toga što su britanske vlasti čekale okončanje dugog procesa oko njegovog izručenja matičnoj zemlji, Jordanu, gde je optužen za " pripremanje terorističkih akata".
Proces se, na kraju, završio nedavnom odlukom Evropskog suda u Strazburu, po kojoj Abu Katada ne može da bude izručen Jordanu zbog osnovane sumnje da će tamo biti podvrgnut mučenju i da neće imati fer suđenje.
Na jednu farsu (višegodišnji pritvor bez podizanja optužnice) sada se nadovezuje druga farsa: Mada predstavlja "opasnost po nacionalnu bezbednost", Abu Katada mora da bude pušten na slobodu, pa njegovi branioci već presavijaju tabak i spremaju se da podignu tužbu, sa zahtevom za obeštećenje protiv britanske države.
U međuvremenu, sudija u Londonu, koji je doneo presudu o oslobađanju - istina za sada sa oštrim ograničenjem slobode kretanja - naložio je vladi da u roku od tri meseca mora da obezbedi ono što nije mogla za devet godina: Ubedljive garancije Jordana za pošteno suđenje zatvoreniku. U protivnom, propovednik "krstaškog rata" protiv zemlje u kojoj je našao utočište, biće slobodan čovek.
Do tada će, pak, Abu Katada živeti na nepoznatoj adresi, moći će da je napušta dva puta dnevno po jedan sat, a svi posetioci, izuzev supruge i dece, moraće da od policije unapred dobiju dozvolu za posetu. Zabranjen mu je, takođe, pristup internetu i svakoj vrsti elektronskih komunikacija.
Ministarstvo unutrašnjih poslova Britanije zaratilo je sa sudom u Strazburu, traži poništenje presude i najavljuje sudski proces za njeno obaranje. To praktično znači da Abu Katada i dalje ostaje u kućnom pritvoru samo na osnovu procene da predstavlja opasnost za nacionalnu bezbednost i bez obzira što London ne može da pribavi ubedljive garancije od Jordana.
Tajne službe nešto kriju
Rodžer Smit, sudija i predsednik uticajnog nacionalnog Foruma za reformu sudstva, sumnja u mogućnost obaranja presude Evropskog suda za ljudska prava: "Problem je da niko do sada nije mogao da Abu Katadu osudi za bilo kakav prekršaj po važećem krivičnom zakoniku. Ako obaveštajne službe znaju za nešto što mi ne znamo, neka izađu na videlo i podignu tužbu".
Opet džihad
Po većini komentatora u Londonu, sva je prilika da će čovek koji se vodi kao "opasnost za nacionalnu bezbednost" i važi za "ambasadora Al Kaide u Evropi", uskoro biti potpuno slobodan da u svojoj džamiji na severu Londona nastavi da propoveda džihad (sveti rat) protiv "zapadnih krstaša". |