Kako se Nemačka obračunava s nacističkom prošlošću?
Kada se krajem januara na nemačkim kioscima budu pojavili prvi komentarisani izvodi iz zloglasne knjige "Moja borba" (Mein kampf) Adolfa Hitler, britanski izdavač Piter Mekgi moći će sa sigurnošću da računa sa sudskom tužbom.
Pre četiri godine je takođe došlo do pravnog spora između Mekgija i bavarskog ministarstva za finansije, a radilo se o publicističkom projektu "Novinski svedoci", odnosno o faksimil-zbirci novina iz nacističkog perioda (1933-1945).
Tada je britanski izdavač dobio parnicu u drugoj sudskoj instanci.
Sada je na redu novi skandal, jer Hitlerova knjiga u Nemačkoj još nije u slobodnom opticaju.
Bavarsko ministarstvo, kojem su posle završetka rata pripala autorska prava, svih proteklih decenija je strogo vodilo računa o svakoj formi njenog publikovanja, jer knjiga je "mogla da oživi loša sećanja", kako je glasilo zvanično obrazloženje.
Pitanje koje se danas postavlja nije više da li je primereno da se jedan antisemitistički rukopis nalazi na novinskim policama, nego da li Hitlerov program, 67 godina posle njegove smrti još mora da bude zabranjen? Ko tu i od koga treba da se štiti, zapitao se ugledni "Cajt".
Verovanje da već sam kontakt sa spornom knjigom može da izazove sunovrat u mračna vremena, odgovara fantastičnim predstavama koje su danas poznate još jedino iz bajki, nastavlja ovaj list. Ta fikcija je iz dva razloga opasna.
Prvo, jer širi oko ove knjige jednu mističnu auru, a drugo, reprodukuje predrasude da su Nemci tokom Drugog svetskog rata bili samo žrtve zavodljivog "hokus pokusa", od kojeg i danas moraju da se brane.
Činjenica je, međutim, da je Hitlerova knjiga nečitljiva i loša, u šta može da se uveri svaki član biblioteke ili jednostavnim pristupom na desničarskim stranicama interneta, gde je rukopis dat bez ikakvih komentara.
Hitleru mržnja nije pomutila samo mozak, nego i jezik, piše "Cajt", ali čak i da je briljantno napisana, to nije razlog da se ne objavi, posebno što se istovremeno Hitlerova figura redovno pojavljuje u filmovima, političkim diskusijama i političkim magazinima. Jedno društvo njoj mora da odoli. I odoleva, zaključuje "Cajt".
Svejedno da li britanskog izdavača rukovodi želja da prosvetli publiku ili čisto finansijski interes, u jednom ima pravo, smatraju ove novine, krajnje je vreme da se "Moja borba" demistifikuje. Da li će to uspeti sa malim zalogajima, kakvi su 15-stranične brošure na nemačkim kioscima, ostaje diskutabilno.
Uteha je to što državni institut za savremenu istoriju već priprema jednu kompletnu komentarisanu ediciju Hitlerove knjige za 2015. godinu, kada ističu ovlašćenja bavarskog ministarstva.
Dok se to ne desi, Minhen će očigledno iskoristiti svoje pravo, jer je već najavio novu tužbu protiv britanskog izdavača.
Prezir prema zlodelima
Nemačka ministarka za porodicu Kristina Šreder se ipak odlučno ogradila od prodaje odlomaka Hitlerove knjige "Moja borba" na nemačkim kioscima.
U školama i na fakultetima ovakvi tekstovi još mogu da imaju smisla uz temeljna objašnjenja, ali na ulici to daje sasvim pogrešan signal, poručila je Šrederova.
Ona je članica vladajuće nemačke Hrišćansko-demokratske unije. |