Čile: Srbin na čelu "nesalomivih"
Ministarstvo unutrašnjih poslova Čilea u aprilu prošle godine formiralo je odeljenje za borbu protiv organizovanog kriminala i za prvog šefa imenovalo Marka Magdića (36), Srbina koji je odrastao u Beogradu.
Magdić jedva čeka da ga put nanese ponovo u Beograd i da zadovolji glad za burekom, ćevapima i pljeskavicama u lepinji s kajmakom. Kroz smeh otkriva da sva svoja poverljiva saznanja beleži ćirilicom.
Markov otac je radio za jugoslovenske firme u inostranstvu, a službovao je i u diplomatiji. Tako je Marko rođen u Kolumbiji, a detinjstvo je proveo u Angoli tokom tri godine krvavog građanskog rata.
Školovao se u Beogradu, a kada je Markov otac penzionisan 1989, Magdići su odlučili da se skuće u Čileu, gde je njegov otac takođe službovao tokom karijere.
- U Čileu sam završio Pravni fakultet. Dobio prvi posao u Organizaciji američkih država koja je promovisala krivične pravne reforme u zemljama Latinske Amerike. Zatim sam radio na zaštiti svedoka protiv organizovanog kriminala, međunarodnoj saradnji i ekstradicijama - opisuje svoj profesionalni put Marko.
Poveravana su mu sve važnija zaduženja, pa je 2007. bio zadužen za izručenje peruanskog predsednika Alberta Fudžimorija, optuženog za kršenje ljudskih prava i korupciju.
- Čile je zemlja s najmanjom korupcijom u Južnoj Americi, zajedno sa Urugvajem. Ako pokušaš da podmitiš makar policajca na ulici, on će te sam prijaviti - opisuje Magdić.
Sa svojima po svetu
Magdić dosta putuje po svetu, a na međunarodnim policijskim sastancima obavezno osmotri skup i proceni pored koga će sesti.
|
Kroz smeh kaže da će, ukoliko neki srpski kriminalac bude uhapšen u Čileu, on stići s njim u Beograd da ga isporuči.
- Svojevremeno sam istraživao i podatke da postoji mogućnost da se ovde krije general Ratko Mladić. Tokom te istrage pronašli smo da se ponavlja dolazak Hrvata, Bosanaca, a i Srba koji iz Beča ili Ciriha putuju u Limu u Peru, ali uvek preko Čilea. Bez sumnje su sebi čistili put kako prilikom dolaska u Evropu ne bi bili sumnjivi, jer stižu iz najsigurnije latinske zemlje - kaže Magdić, ali dodaje da se na kraju ispostavilo da podatak o komandantu Vojske Republike Srpske Ratku Mladiću ipak nije istinit.
U Čileu Srba ima oko pedesetak i oni su u ovoj zemlji novija generacija, a Magdić kaže da se s njima najviše druži.
- Kriminalci iz bivše Jugoslavije idu u Argentinu i Urugvaj, a pomalo i u Brazil. Doći će oni i u Čile, makar zbog pranja para s obzirom na to da Čile zbog uređenosti važi za južnoameričku Švajcarsku - kaže Magdić.
Policajac čaše lomi
Iako je Čile izuzetno čista i uređena zemlja, Marko kaže da to ponekad dosadi. |