Pola prekookeanskih Srba ne mari za maticu
Srbi u prekomorskim zemljama, njih 88 odsto, pokazuju veliku želju da održe i ojačaju nacionalni identitet i za njih su " srpski koreni" vrlo važni, 11 odsto drži da su prlično važni, dok se jedan odsto izjasnilo negativno. Međutim, na pitanje "koliko je važna matica u vašem životu" svega devet odsto je odgovorilo "vrlo važna", 34 procenta je reklo "prilično važna", "malo važna" je za 43 odsto i " nije nimalo važna" za jedan odsto.
Ovo su, između ostalog, rezultati najnovije ankete koju je u srpskoj dijaspori u Americi, Autraliji i Novom Zelandu, sprovela Zadužbina Studenica iz Kalifornije uz tehničku pomoć Kongresa srpskog ujedinjenja, s ciljem da se stekne uvid o stavovima novodošlih Srba i starosedelaca u vezi negovanja identiteta i odnosa sa matičnom državom.
Upitnici su poslati na 6.000 adresa, odgovorilo je oko 500 osoba, odnosno oko osam odsto anketiranih. Srpske crkvene opštine na ova dva kontinenta takođe su učestvovale u projektu.
"Neophodno je imati neki uvid po ključnim pitanjima i problemima identiteta, asimilacije i odnosa sa maticom. Takva informacija je od neprocenjive vrednosti za sve nas kojima je stalo da očuvamo naše nasleđe i održimo naš etnički i verski identitet", pojasnio je razloge anketiranja Miroslav Majkl Đorđević predsednik Zadužbine Studenica.
Više od 80 odsto anketiranih, kako se ispostavlo, zabrinuto je zbog izuzetno negativnog predstavljawa i imidža koje su o Srbima stvorili mediji, knjige, filmovi i slično, dok je 16 odsto "uglavnom zabrinuto". Pred iskušenjem da se srpsko poreklo izgubi u njihovom i u životima članova porodice 68 odsto ispitanika je zabrinuto, a 32 odsto ne muči ta briga.
Po pitanju kako je najbolje očuvati srpski identitet 85 prcenata anketiranih smatra da je porodica najvažnija. Takođe značajan broj od 70 odsto veruje da je pripadnost srpskoj zajednici u dijaspori i učešće u njenom radu važan činilac očuvanja identiteta.