Prevare u EU (3): Potkupljivi evropski poslanici
Početkom godine britanska štampa objavila je šokantnu reportažu trojice novinara koji su se predstavljali kao lobisti. Poslali su poruke i u njima ponudili mito svakome od poslanika Evropskog parlamenta i odmah dobili 40 pozitivnih odgovora. Snimili su skrivenom kamerom pet poslanika koji su pristali da za 100.000 evra svakome glasaju onako kako su lobisti od njih tražili.
Među tom petoricom bila su i dvojica bivših šefova diplomatija: Slovenac Zoran Taler, kao i njegov austrijski kolega.
Rumunski i španski poslanik, snimljeni kako dogovaraju primanje mita još uvek zasedaju i glasaju u EP.
Kako takav parlament može nešto da učini u borbi protiv kriminala i kako takva EU može da funkcioniše, pitaju se mnogi.
- To je zaista potpuno neprihvatljivo. Iz svega toga proizilazi da u Evropskom parlamentu postoji atmosfera u kojoj korupcija prolazi bez posledica i može da se zamisli koliki su pritisci i kolika je korupcija pošto se takva situacija toleriše - kaže naša sagovornica Sonja Alfano, italijanska poslanica i izvestilac na temu "EU i organizovani kriminal".
Takozvani strukturalni ili pretprijemni fondovi Evropske unije najprimamljiviji su za mafije. EU je odlučila da za period od 2007. do 2013. godine u budžet za te fondove, namenjen najsiromašnijim zemljama, odvoji 347 milijardi evra koji se raspoređuju državnim, regionalnim i lokalnim vlastima država članica.
"Isparile" pare
Zna se da je 2008. godine na nikada nerazjašnjen način "isparilo" 11 odsto para iz pristupnih fondova, a nije poznata ni sudbina 1,3 milijarde iz budžeta za tu godinu. |
Izveštaj OLAF-a (Evropskog biroa za borbu protiv prevara) za 2010. godinu pokazao je da pronevere evropskih fondova samo u italijanskoj regiji Kalabrija iznose 6,54 odsto ukupnih pronevera u EU iako, po broju žitelja ovaj delić Evrope naseljava samo 0,4 odsto stanovništva Unije. Na spisku OLAFA-a su i Grčka, Španija, Bugarska i Slovačka.
Države varaju
Nemačka poslanica Ingeborg Gresle, članica odbora za budžetsku kontrolu EP, ne skriva bes kada tvrdi: "Imamo države članice koje smišljeno i aktivno blokiraju istrage OLAFA-a, koje ne pokazuju ni najmanje volje da sve prevare i pronevere budu otkrivene i da se nešto zaista preduzme protiv toga" i pri tom dodaje da "93 odsto informacija koje OLAF prikupi (o prevarama) završe u kanti za đubre". |
Brojne pronevere "pojele" su subvencije iz Specijalnog pristupnog programa za poljoprivredu i razvoj zemljoradnje (SAPARD), namenjenog istočnoevropskim zemljama radi njihove pripreme za prijem u EU. Trebalo je da ih privikne na strogu i u suštini "plansku" agrarnu politiku Unije, ali OLAF kasnije izveštava o mnoštvu "mućki" i plasmana tih para u sumnjive svrhe.
Prevare u EU
|