Sirijska opozicija traži intervenciju Turske, Francuska je organizuje
Lider sirijskog ogranka organizacije Muslimanska braća Mohamad Riad Šakfa potvrdio je danas u Istambulu da su Sirijci spremni da prihvate tursku intervenciju radi zaštite stanovništva od nasilja koje sprovodi režim u Damasku.
"Sirijski narod će radije prihvatiti intervenciju Turske nego Zapada, ukoliko je ona radi zaštite civila", izjavio je Šakfa, koji je u egzilu, na konferenciji za novinare odgovarajući na pitanje kako će međunarodna zajednica podržati sirijsku opoziciju.
On je dodao da će Sirijci morati da zatraže više od Turske, kao suseda, ali nije precizirao o kakvoj vrsti intervencije je reč a koju bi organizacija mogla da smatra prihvatljivom.
Provladin dnevnik "Sabah" objavio je danas da je Sirijski nacionalni savet, koji okuplja sirijsku opoziciju među kojom je i organizacija Muslimanska braća, tražio od Turske da uspostavi zonu zabranjenih letova duž granice kako bi zaštitili sirijsko stanovništvo.
Mohamad Faruk Tajfur, politički zvaničnik pokreta Muslimanska braća i član Nacionalnog saveta, odbio je da se izjasni o ovim navodima već je naveo da se sa više vlada razgovara o svim mogućim sredstvima za obustavljanje nasilja.
"Ne želimo stranu intervenciju, ali želimo da se zaustavi nasilje. Ukoliko dođe do strane intervencije, što mi ne želimo, to će biti greška ovog režima. S ove tačke gledišta sva odgovornost pašće na diktatorski režim u Siriji", izjavio je Tajfur.
Francuska organizuje sirijsku opoziciju
Francuska pomaže sirijskim opozicionim partijama okupljenim u Nacionalnom savetu i podstiče ih da se organizuju, izjavio je danas francuski ministar inostranih poslova Alan Žipe.
Sirijski nacionalni savet, formiran u oktobru, ujedinjuje sve političke partije koje se protive režimu Bašara al Asada. Njegov predsednik je Burhan Galijun.
Na pitanje da li je Francuska spremna da prizna ovu instancu, francuski ministar je izjavio da oni moraju najprije da se organizuju.
Žipe je rekao da imaju kontakte sa predstavnicima Saveta i dodao da se sastao u Parizu sa Galijunom. "U svakom slučaju, mi im pomažemo i podstičemo ih da se organizuju", rekao je on.
Šef francuske diplomatije je ocijenio da je veoma važna odluka Arapske lige da suspenduje Siriju iz aktivnosti ove organizacije.
Žipe je rekao da ne veruje u mogućnost vojne intervencije, kao što je bio slučaj sa Libijom. "Nema ni govora o angažovanju u vojnoj akciji ukoliko UN ne daju `zeleno svetlo`", napomenuo je francuski ministar.
Erdogan: Pod hitno zaustaviti krvoproliće
Svet mora "pod hitno da čuje krike" iz Sirije i preduzme nešto da zaustavi krvoproliće u toj zemlji, rekao je danas turski premijer Redžep Tajip Erdogan na međunarodnoj energetskoj konferenciji u Istanbulu.
Erdogan je naveo da su te mere neophodne i da bi se obezbedilo snabdevanje energentima, kao i svetski mir. On je dodao da Turska traži nove transportne rute ka Bliskom istoku kojima bi se mimoišla Sirija.
Turski premijer, međutim, nije precizirao moguće akcije protiv Asadovog režima.
On je, s druge strane, pozvao međunarodnu zajednicu da bude osetljivija na nedaće sirijskog naroda. "Odsustvo reakcije na masakre u Siriji nanelo je nezaceljive rane svesti o humanosti", poručio je Erdogan.
On je dodao da nema sumnje da su problemi u Siriji i na Bliskom istoku globalni problemi.
"Zato i moramo da sagledamo tragediju u tom regionu, čujemo vriske i hitno preduzmemo mere da zaustavimo krvoproliće i zbog bezbednosti energetskih zaliha, ali i zbog svetskog mira", ukazao je Erdogan.
Turski premijer je ocenio da Sirija ne privlači svetsku pažnju u istoj meri u kojoj je to činila Libija "zato što nema dovoljno nafte".
"Ali, želim da naglasim da su ubijeni u Siriji isto toliko ljudi kao i ubijeni u Libiji", naglasio je Erdogan.
U osmomesečnim nemirima u Siriji ubijeno je, kako se procenjuje, više od 3.500 ljudi, a veliku štetu je pretrpeo i izvoz sirove nafte iz te zemlje posle zabrane EU.