Libijski rat: Uložili 500 miliona, zarada 300 milijardi
Zemlje Natoa koje su bombardovale Libiju mesecima i pomagale "pobunjenicima" da svrgnu Moamera Gadafija sada će dobiti milionske ugovore za radove na obnovi zemlje, kao i pravo na naftu.
Države koje su bombardovale Libiju, afričku zemlju bogatu naftom, sada će dobiti ugovore za njenu obnovu i pravo na eksploataciju crnog zlata. Samo Britanija, vodeća zemlja u napadima na Libiju, potpisaće ugovore za obnovu vredne 300 milijardi dolara, a Francuska će dobiti pravo na eksploataciju čak 35 odsto naftnih rezervi.
Britanci su na intervenciju NATO u Libiji potrošili oko 500 miliona dolara. Međutim, sudeći prema računici britanskog Ministarstva trgovine i investicija, vrednost ugovora za obnovu Libije u raznim područjima mogla bi da dosegne čak 300 milijardi dolara u narednih 10 godina.
Britanska vlada će se sigurno potruditi da njihove firme imaju vodeću ulogu u obnovi, kao što je vojska imala u intervenciji. Nova libijska vlast je otvorena za posao, a britanske vlasti podstiču svoje kompanije da se uključe u "zlatnu groznicu".
Ministar odbrane Ujedinjenog Kraljevstva Filip Hamond izjavio je da veruje da će u obnovi Libije biti posla za britanske firme.
"Očekujem od preduzetnika da spakuju kofere i krenu prema državi na severu Afrike", naveo je Hamond.
Izvršni direktor humanitarne organizacije "Vor on vont" Džon Hilari naveo je da se slično dogodilo i posle invazije na Irak. "Mi bombardujemo i razaramo, a onda dobijemo poslove na obnovi", rekao je Hilari.
S druge strane, postoje i dokazi o potkupljivanju zapadnih sila za ulazak u rat, i to naftom, jer je Libija ima najviše u Africi. Ona raspolaže rezervama od 44 milijarde barela nafte i nešto više od 54 triliona kubnih metara gasa.
Novinar Džon Pildžer tvrdi da je libijski Prelazni nacionalni savet rekao Francuzima da će, ako pošalju ratne avione, njihov "Total" dobiti čak 35 odsto naftnih rezervi. On je dodao da postoji mnogo dokaza o čemu je zapravo tu reč.