Radioaktivni jod detektovan u 4 evropske zemlje
Veoma niski nivoi radioaktivnog joda 131 detektovani su u Evropi, saopštila je Međunarodna agencija za atomsku energiju (IAEA). Povećana radioaktivnost najpre je otkrivena u Češkoj o čemu je obaveštena IAEA, a izveštaji o većoj koncentraciji radioaktivnog joda 131 stižu i iz Mađarske, Slovačke i Austrije. Veruje se, međutim, da radioaktivne čestice ne predstavljaju rizik po zdravlje građana, navela je IAEA, a preneo Rojters.
Agencija, sa sedištem u Beču, koja radi pri Ujedinjenim nacijama, saopštila je da pokušava da utvrdi izvor radioaktivnosti za koju se, kako je navela, ne veruje da potiče iz oštećene nuklearne elektrane u japanskoj prefekturi Fukušima.
IAEA je saopštila da je informaciju o povećanoj koncentraciji radioaktivnog joda najpre dobila iz Češke, kao i da je reč o izotopu sa kratkim vremenom poluraspada od osam dana, naveo je Bi-Bi-Si (BBC).
Češka agencija za nuklearnu bezbednost je saopštila da je od kraja oktobra registrovala radioaktivni jod 131 na više stanica i da je obavestila IAEA sa namerom otkrivanja njegovog izvora.
Šef češke agencije Dana Drabova izjavila je da je do curenja radioaktvnog joda možda došlo prilikom proizvodnje radioizotopa koji se koriste u nuklearnoj medicini. Radioaktivni jod sigurno ne potiče iz nuklearne elektrane, rekla je Drabova i dodala da je gotovo sigurno izvor u inostranstvu.
Mađarska je detektovala minimalno povećanje radioaktivnog joda 131 na dve stanice prošle sedmice, saopštio je direktor Istraživačkog instituta za radiobiologiju dr Geza Šafrani. On je rekao da je minimalno povećanje radioaktivnosti registrovano 5. novembra na stanicama u Budimpešti i Miskolcu na istoku zemlje, ali da je to "daleko ispod nivoa nađenih posle Fukušime".
Ministarstvo za zaštitu životne sredine Austrije, takođe je izmerilo izvesne količine izotopa joda 131 u vazduhu na istoku i severu zemlje, a manje količine istog izotopa registrovane su i u Slovačkoj.
Zvaničnici u Španiji i Ukrajini nisu detektovali nikakve nestandardne nivoe radijacije, a iz Rumunije je saopšteno da nije bilo incidenata u jedinoj nuklearnoj elektrani u državi.
U najvećoj nuklearnoj katastrofi od Černobilja 1986, zemljotres i cunami koji su u martu pogodili Japan oštetili su nuklearnu elektranu Daići u Fukušimi, zbog čega je došlo do topljenja reaktora i curenja radioaktivnog materijala, uključujući jod.
Nekoliko dana i sedmica nakon nesreće, manje količine joda 131 za koje se verovalo da potiču iz Fukušime detektovane su na Islandu i u drugim delovima Evrope, kao i u SAD.