NASA otkrila ogromnu pukotinu u glečeru na Antarktiku
NASA-ini istraživači otkrili su ogromnu pukotinu, odnosno rased u jednom glečeru na Antarktiku, što znači da bi od njega u roku od nekoliko narednih meseci mogao da se otcepi jako veliki ledeni breg, veći od teritorije grada Njujorka.
Pukotina je otkrivena 14. oktobra, za vreme nadletanja glečera Pajn Ajlend u okviru NASA-ine operacije "Icebridge", najvećeg ispitivanja iz vazduha polarnih regiona naše planete, koje trenutno ulazi u svoju treću sezonu nad Antarktikom.
Dvanaest dana kasnije, istraživači su iskoristili promenu vremena da se vrate do raseda i da izvrše detaljna merenja uz pomoć LIDAR senzora u NASA-inim avionima DC-8, i ustanovili su da je rased dug oko 30 km, a širok 80-250m, navodi Blic.
Kako su istraživači saopštili novinarima na konferenciji za štampu koja je održana u četvrtak, pukotina se širi oko 2m na dan i duboka je od 50 do 60 m, tako da bi u nju komotno mogao da stane čuveni njujorški Kip slobode.
Pukotina koja se širi i količina leda koji se gomila između nje i glavne mase glečera sugerišu da bi "krajem ove ili početkom naredne godine" od njega mogao da se odvoji ledeni breg površine oko 880 kvadratnih kilometara.
Odvajanje velikih ledenih bregova je proces koji se događa od prilike na svakih 10 godina, a poslednji takav slučaj zabeležen je 2001. Prema mišljenju naučnika, još značajnija pojava od odvajanja ledenog brega je tanjenje samog glečera, tempom koji ukazuje da bi on za oko 100 godina mogao potpuno nestati, što bi za posledicu moglo da ima kolaps ledenog pokrivača na zapadnom Antarktiku i povećanje nivoa svetskih mora za oko 1-1,5m.