Gadafijeve pristalice i dalje pretnja po Libiju
Misija NATO-a, koja je počela 19. marta na osnovu rezolucije UN o zaštiti civila, trebalo bi da bude okončana 31. oktobra. Abdeldžalil je istakao da je zahtev uputio radi "zaštite granica, sprečavanja priliva oružja iz susednih zemalja" i "zaštite Libijaca od preostalih pristalica Gadafijevog režima".
Nove libijske vlasti zatražile su da NATO ostane u toj zemlji najmanje "do kraja godine" pošto, uprkos smrti Moamera Gadafija, pristalice bivšeg libijskog vođe još predstavljaju pretnju po zemlju.
Međutim, u Savetu bezbednosti UN preovladava mišljenje da angažovanje NATO u Libiji treba što pre okončati, saznaje Frans pres od diplomatskih izvora. Zamenik libijskog ambasadora u UN Ibrahim Dabaši najavio je mogućnost da Libija zvanično od Saveta bezbednosti zatraži produženje misije NATO-a.
"Libijski narod želi da se operacije NATO-a nastave najmanje do kraja godine", izjavio je predsednik Prelaznog nacionalnog saveta Mustafa Abdeldžalil u obraćanju šefovima generalštabova zemalja koje su vojno angažovane u Libiji okupljenim u sredu u Dohi.
NATO je odluku o misiji u Libiji odložio za petak, a u međuvremenu se vode konsultacije sa UN i Prelaznim nacionalnim savetom. Francuski šef diplomatije Alen Žipe izjavio je da je misija NATO-a u Libiji "sada završena" i dodao da Francuska i njeni partneri iz alijanse razmatraju "drugi vid praćenja tranzicije" u Libiji.
Velike zalihe oružja bez nadzora u Libiji brinu i međunarodnu zajednicu, koja strahuje da bi do njih mogle da dođu terorističke grupe.
U UN mnoge od 15 članica Saveta bezbednosti žele da NATO ostane pri stavu da okonča misiju 31. oktobra i da to telo zvanično potvrdi kraj mandata te misije već ove sedmice.
Predstavnik za štampu američkog Stejt departmenta rekao je u sredu da su u toku razgovori s predstavnicima Prelaznog nacionalnog saveta o eventualnoj novoj ulozi NATO-a, uključujući pomoć u kontroli granica, demobilizaciji i konfiskovanju oružja.
Prema rečima specijalnog predstavnika UN za Libiju Ijana Martina, Gadafijev režim je sakupio "ogromne zalihe protivavionskog oružja".
"Hiljade komada oružja uništene su tokom operacije NATO-a. Ali, moram da vas obavestim da nas brine mogućnost krađe oružja i zaliha (protivavionske municije)", kazao je Martin pred Savetom bezbednosti u Njujorku.
Novinar Frans presa uverio se da u libijskoj pustinji, 120 kilometara južno od Sirta, postoji nečuvan arsenal od više desetina hiljada tona municije.
Organizacija Hjuman rajts voč, koja upozorava da je sa tog mesta već odneta veća količina municije, izrazila je žaljenje zbog "neuspeha" Prelaznog nacionalnog saveta da "obezbedi zalihe oružja" iako je ta organizacija "mesecima na to upozoravala taj savet i NATO".