Odbijena primena vojne sile protiv Sirije
Konsultacije stalnih članica Saveta bezbednosti o britanskom predlogu rezolucije u Siriji završene su u sredu, ali o ishodu sastanka nije bilo saopštenja, javio je Glas Amerike. Pet stalnih članica Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija nisu uspele da postignu dogovor o britanskom predlogu rezolucije kojim bi bila odobrena upotreba vojne sile protiv Sirije.
Da je nacrt rezolucije stavljen na glasanje, Rusija i Kina bi gotovo sigurno stavile veto na njega, pošto su blokirale i prethodne pokušaje da se sankcioniše režim predsednika Bašara al Asada. Nacrt rezolucije je vraćen vladama na konsultacije
Britanska rezolucija o kojoj su održane konsultacije osuđuje "hemijski napad" kod Damaska 21. avgusta i "odobrava neophodne mere za zaštitu civila". Ta rezolucija "odobrava sve neophodne mere u svetlu Poglavlja 7 Povelje UN u cilju zaštite civila od hemijskog oružja" u Siriji, precizirali su iz Britanije. Poglavlje 7 predviđa "delovanje u slučaju pretnje miru, narušavanju mira i čina agresije".
Nakon konsultacija predstavnika SAD, Rusije, Velike Britanije, Francuske i Kine o toj rezoluciji niko nije davao izjave, naveo je Glas Amerike, koji je dodao da je su predstavnici Rusije i Kine napustili sastanak pre drugih.
Sa druge strane, portparolka Stejt departmenta Meri Harf rekla je u Vašingtonu da će američka administracija preduzeti odgovarajuće akcije i bez podrške saveznika ili UN i izrazila sumnju da će u Savetu bezbednosti biti usvojena britanska rezolucija koja omogućava vojni napad na Siriju.
"Nemamo nikakvog razloga da verujemo da će napori u SB UN voditi rezultatu različitom od prethodnih napora, jer su svi propali", rekla je ona, podsećajući na tri veta koja je do sada Rusija uložila na predloge rezolucije.
Prvi čovek UN Ban Ki-Mun je ranije u sredu poručio da "Sirijci zaslužuju rešenje, a ne ćutanje" i ocenio da je "Sirija danas najveći izazov za svet".
Većina zapadnih zemalja, predvođeni SAD, optužuje sirijski režim da je 21. avgusta upotrebio hemijsko oružje kod Damaska, dok Rusija smatra da su upravo pobunjenici upotrebili to oružje da bi diskreditovali vladu.