Gadafi je bio veliki prijatelj Srba
Pucnjem u glavu, u rodnom gradu Sirtu u Libiji, okončala se era vladavine Moamera Gadafija, državnika koji je na delu dokazao da je iskreni prijatelj Jugoslavije i Srbije.
I dok se svetski mediji i dalje bave spekulacijama na koji način je uhapšen i kako je zapravo likvidiran, zvaničnici Beograda se i dalje ne oglašavaju, za Srbiju je mnogo značajnije pitanje koliko će promena režima u ovoj blisko-istočnoj zemlji uticati na dalje ekonomske odnose, ali i započete investicije.
Da podsetimo, juna prošle godine, mnogo pre nego što je bilo ko mogao da očekuje ovakav rasplet situacije, zvaničnici Srbije su gromoglasno najavili mogućnost da Srbija zaradi oko milijardu dolara na osnovu nekoliko dogovorenih poslova, od kojih
Pomagao i DOS-u
|
je jedan bio i gradnja vojne bolnice po ugledu na VMA.
Dve zemlje potpisale su Sporazum o vojno-tehničkoj saradnji, a ministar odbrane Srbije Dragan Šutanovac je objasnio da će to predstavljati "početak nove ere odnosa između dve države".
Nepunih godinu dana ranije, septembra 2009, Libiju je posetio i predsednik Srbije Boris Tadić i od Gadafija, povodom 40 godina libijske revolucije, dobio orden.
Međutim, i pored toga što je s ovim aranžmanom aktuelna Vlada Srbije mogla da se pohvali prvom zaradom od milijardu dolara, rukovodstvo Srbije se, već posle prvih puškaranja u Libiji, naprečac odreklo tog posla, ali i prijateljstva sa Gadafijem.
Za analitičara Zorana Dragišića, profesora na Fakultetu bezbednosti, to je bio "jedan od retkih, racionalnih poteza srpske spoljne politike".
- Nema sumnje da je Gadafi bio jedan od poslednjih dokazanih prijatelja Srbije, ali naša zemlja, sve i da je htela, nije imala načina da mu pomogne, jer ne može da pomogne ni samoj sebi - kaže Dragišić i dodaje da je na vlasti u Beogradu sada težak zadatak da uspostave dobre odnose sa novim libijskim vlastima.
- Nastavak saradnje sa Libijom direktno će zavisiti od dobrih odnosa sa Amerikom, jer da se ne lažemo, oni će ubuduće davati dozvole kome Libijci i šta mogu da izvoze, kao što je slučaj i sa Irakom posle Sadama Huseina - ističe Dragišić.
Prema analizi Privredne komore Srbije od pre nekoliko dana, Libija je bila jedan od
Pecolija izbacio iz šatora
|
najznačajnijih partnera jugoslovenske privrede do 1990. kada su naša preduzeća realizovala velike investicione projekte u toj zemlji, a naš izvoz u Libiju, do uvođenja sankcija, je dostizao i 200 miliona dolara.
"Najvažniji izvozni proizvodi posle 2000. bili su tekstil, nameštaj, povremeno kukuruz, nacrti, projektna dokumentacija, metalne konstrukcije i druga oprema za ugrađivanje u projekte koje su realizovala naša preduzeća", piše u analizi Privredne komore Srbije. Prema tim podacima izvoz je 2002. godine iznosio svega 687.000 dolara, a 2007. čak pet miliona.
Aleksandar Fatić, direktor Centra za bezbednosne studije iz Beograda, ocenjuje da će promena vlasti u Libiji bitno naškoditi izvozu Srbije u ovu zemlju.
- Srpski ekonomski odnosi sa Libijom su u velikoj meri bili odnosi sa Gadafijem i njegovim okruženjem. Srbija neće moći da ostvaruje značajne ekonomske dobiti u Libiji ako ne bude u dobrim odnosima sa ključnim globalnim igračima, pre svega sa SAD - zaključuje Fatić.
Od Jugoslavije kupovao avione
|