Petorica "snajperista" nisu ni vojsku služili
Hapšenje petorice srpskih građevinaraca optuženih da su pripadali Gadafijevim "odredima smrti", odnosno snajperistima, a zatim i još nepotvrđena egzekucija 12 plaćenika s državljanstvom Srbije, otvorili su pitanje koliko je još naših državljana u ovoj ratom zahvaćenoj zemlji.
Prema podacima Ministarstva spoljnih poslova Srbije, u Libiji se nalazi oko 120 državljana Srbije, ali procene ovog ministarstva su da je ta brojka znatno veća.
- Pre martovske evakuacije mislili smo da je broj naših državljana mnogo manji, ali smo se prevarili jer očigledno mnogi nemaju naviku da se javljaju svojim ambasadama. I preko vaših novina upućujemo apel našim građanima u Libiji da u svako doba dana mogu kontaktirati ambasadu Srbije za pomoć - kažu u Ministarstvu inostranih poslova.
Evakuacija
|
Istovremeno, čelnici MIP-a tvrde da čine sve kako bi proverili navode da je u Misrati streljano 12 srpskih plaćenika.
- Predstavnici naše ambasade čine sve da provere ovu informaciju, ali tamo i dalje traju sukobi, tako da sve ide jako teško - kažu u ministarstvu.
S druge strane, o srpskim državljanima se, preko svojih kanala, informiše i Vojno-bezbednosna agencija.
Prema rečima načelnika VBA, generala Svetka Kovača, u Libiji se ne nalazi ni jedan profesionalni pripadnik Vojske Srbije, a nesumnjivo je utvrđeno da petorica zarobljenih Srba koji su u zatvoru u Zintanu, nisu nikakvi snajperisti.
- I dalje utvrđujemo navode o streljanju srpskih plaćenika, ali smo utvrdili da se u Libiji ne nalazi ni jedan profesionalni pripadnik Vojske Srbije.
Takođe, naša istraga je nedvosmileno utvrdila da petorica uhapšenih Srba nemaju nikakve veze sa onim za šta su optuženi. U proverema smo čak došli do podatka da ni jedan od njih nikada nije bio pripadnik naših oružanih snaga - kaže general Kovač.