Libija: Pobunjenici tuže Srbiju, Hrvatsku i BiH
Nove libijske vlasti tužiće Međunarodnom sudu za ratne zločine sve političare, pa i one iz Srbije, Hrvatske i BiH, koje je finansirao Moamer el Gadafi.
Mohamed al-Alagi, ministar pravosuđa i član libijskog Nacionalnog prelaznog saveta, potvrdio je da su nađena dokumenta u zgradi obaveštajne službe koji dokazuju da je mnoge političare u svetu, a među njima i neke sa Balkana, finansirao Gadafi i najavio je tužbe za sve njih.
- Dokumenti dokazuju usku vezu između hrvatskih, srpskih i bosansko-hercegovačkih političara, a Gadafi je finansirao mnoge stranke i političare s područja bivše Jugoslavije - rekao je Alagi i dodao da se istražuju sve okolnosti u vezi sa tom saradnjom i finansiranjem, jer Gadafi sigurno nije finansirao nikog "zato što mu je bio lep".
Među onima koji su navodno bili na Gadafijevom platnom spisku su i Vojislav Šešelj, Slobodan Milošević i drugi, ali o tome nema potvrde.
- Neću im pominjati imena, ali veoma dobro znate ko su bili ti političari iz Hrvatske i Srbije koji su ga branili i podržavali sve vreme dok je ubijao svoj narod. Dokumenti su na bezbednom mestu, a mi ćemo tražiti da budu kažnjeni svi oni koji su uzeli novac od libijskog naroda i stavili ga u svoj džep - kazao je Alagi.
Veze balkanskih političara i Gadafija nisu nikakva tajna, ali bi bilo nepošteno ukazivati prstom na Borisa Tadića, Stjepana Mesića ili Harisa Silajdžića koji su se poslednjih godina sretali s Gadafijem, a da se istovremeno previđaju takvi susreti s italijanskim premijerom Silvijom Berluskonijem, francuskim predsednikom Nikolom Sarkozijem, bivšim britanskim premijerom Tonijem Blerom. Poslovni, a možda i privatni interesi, recimo Sarkozija i Berluskonija sa Gadafijem su bili daleko bliskiji.
Libijski političar Farag Abu Aleš tvrdi da je Gadafi finansirao Sarkozija, Berluskonija, američkog diplomatu Dejvida Velča, ali i mnogo drugih poznatih imena iz javnog i političkog života na Zapadu.
Petro-dolari u Jelisejskoj palati
Još s počatka francusko-britanske vojne intervencije u Libiji pojavila se informacija da je Gadafi finansirao izbornu kampanju Sarkozija. Aranžman je, navodno, bio višestruko uvezan i svakako je podrazumevao i neke francuske koncesije posle dolaska Sarkozija na vlast. On je 2008. obećao Gadafiju dolazak nuklearne tehnologije u Libiju.
Zapadni drugari
Britanija je lane prodala Libiji oružje i opremu u vrednosti od 55 miliona dolara, SAD su u vreme Džordža Buša mlađeg u tri navrata prodavala oružje Gadafiju. Gadafi i Berluskoni imaju direktne poslovne veze, pa je tako 2009. porodična kompanija Gadafijevih kupila 10 odsto akcija filmske kompanije u kojoj 22 odsto deonica drži Berluskoni.
Azil u Nigeru
Al Sad Gadafi, sin libijskog lidera, kao i trojica bivših generala- zatražili su politički azil u Nigeru, gde "ispituju teren" za dolazak drugih sledbenika režima, ali jedan od njih, Agali Alambo, tvrdi da dobro poznaje svog vođu i da on može godinama da živi u pustinji.
Gadafi kao da je u zemlju propao
NATO je upravo saopštio da nema informacije o tome da li se Gadafi nalazi u Libiji. "On se nije već neko vreme pojavljivao u javnosti i zbog toga se postavlja pitanje njegovog mesta boravka. Mi nemamo tačnu informaciju gde se on sada nalazi", rekao je portparol Alijanse. |