Ruski gas zaobišao Ukrajinu
Pritiskom na prekidač i pokretanjem ventila u ruskom gradiću Viborgu, na granici s Finskom, ruski premijer Vladimir Putin zauvek je promenio energetsku mapu Evrope.
Ukrajina je premošćena prvim krakom - gasovodom Severni tok kojim će se po dnu Baltika u Nemačku, odnosno grad Graifsvald, dopremati 27,5 milijardi kubika gasa, što je dovoljno za snabdevanje 26 miliona domova. Pun kapacitet od 55 milijardi kubika biće dostignut dogodine.
- Polako, ali sigurno okrećemo se od diktata u tranzitu gasa - izjavio je u Viborgu Putin, jasno misleći na Ukrajinu, zemlju preko koje je dosad prelazilo 80 odsto ruskog gasa namenjenog Evropi i zbog koje je u dva navrata od 2006. zbog rusko-ukrajinskog spora isporuka gasa bila obustavljana.
Crvene lampice su se već upalile i u Kijevu. Bila je Ukrajina svesna da će se gasovod završiti, kao i da uskoro kreće gradnja drugog gasovoda - Južni tok koji će gas donositi preko Crnog mora i Balkana do Austrije i Italije, ali je vlada Ukrajine očigledno tek sad postala svesna šta se događa.
- Redukcija tranzita gasa koštaće Ukrajinu samo u prvoj godini 550 miliona dolara, a gubici od nenaplaćenog tranzita će biti veći od milijardu dolara godišnje, kad i Južni tok bude završen - kaže Denis Sakva iz kijevske investicione banke Dragon.
Gradnja Severnog toka po dnu Baltika koštala je 8,8 milijardi evra, objavio je ruski vicpepremijer Igor Sečin. Za početak, Rusija iz Ukrajine preusmerava 20 milijardi kubika. Ukrajina je svesna da je izgubila ekskluzivnost, te da joj je i pregovaračka pozicija za cenkanje s Rusijom oko cene gasa sad gotovo nikakva.
Gasprom sačuvao polovinu akcija u Južnom toku
Ruski Gasprom i italijanska ENI su se konačno dogovorili o podeli akcija među novim učesnicima projekta izgradnje gasovoda Južni tok (koji prolazi i kroz Srbiju), pri čemu je Gasprom uspeo da sačuva svojih 50 odsto. Šef Gasproma Aleksej Miler juče je izjavio da će francuski EDF i nemački Vinteršal dobiti po 15 odsto, tako da će ENI-ju ostati svega 20 procenata udela. |