Rusko-ukrajinski gasni spor – ima li Evropa razloga za brigu
Posle trgovinskog rata oko čelika sa Amerikom, evropskom tržištu prete nove tenzije zbog rusko - ukrajinskog spora u vezi sa gasom. Zbog odluke Arbitražnog suda u Stokholmu da ukrajinskom "Naftogasu" isplati više od dve i po milijarde dolara kompenzacije, ruski "Gasprom" je pred tim istim sudom pokrenuo raskid Ugovora o snabdevanju i tranzitu gasa iz Ukrajine. EU traži alternativu sanbdevanja u gasnom povezivnju zemalja regiona.
Gasprom je Naftogasu vratio avans i obustavio martovske isporuke gasa. I Rusija i Ukrajina tvrde da time tranzit ruskog gasa u Evropu nije ugrožen, ali situaciju zaoštrava i ranija najava ruskog giganta da će sa završetkom "Turskog toka" od 2019. zavrnuti gasne slavine preko Ukrajine. Evropska unija, kao posrednik u rešavnju rusko-ukrajinskih gasnih sporova, insistira na brzom i dugoročnom dogovoru.
Bivši diplomata Srećko Đukić kaže da nije otimista kada je reč o tom sporu.
- Već 10-15 godina traju sporovi sa Ukrajinom, i Rusije sa Evropom u vezi sa gasom i bez novih velikih gasovoda koji bi dopremali gas. Mi ne možemo računati na sigurno, jer gas nam je potreban ne samo za grejanje već i za privredu cele godine - navodi Đukić.
Nemačka i većina evropskih zemlja uzda se da će nove količine obezbediti gradnjom drugog kraka gasovoda "Severni tok" i novim skladištima gasa. Prva pomoć i za našu zemlju je proširenje skladišta Banatski dvor i projekat u finalnoj fazi.
Ministar energetike Aleksandar Antić ističe da je to veoma značajno za ukupnu elektroenergetsku stabilnost Srbije.
- To nam daje jedan osećaj da možemo da daleko kvalitetnije balansiramo sve što je vezi sa gasom u smislu i kupovine i smanjenja troškova tranzita gasa i da taj gas možemo da eksploatišemo kada je najveća potrošnja tokom zimskih dana iz našeg podzemnog skladišta - navodi Antić.
Razmatra se i gradnja novog gasno-trasportnog sistema kroz Srbiju od bugarske do mađarske granice.
Evropska unija alternativu sanbdevanja traži u gasnom povezivnju zemalja regiona. Gradnja gasne interkonekcije od Niša do Sofija treba da počne ove godine a u planu je i gasno povezivnje naše zemlje sa Rumunijom, na čiji gas već računa i Mađarska.
Srećko Đukić ukazuje da je Rumunija jedina zemlja u jugoistočnoj Evropi koja ima dovoljne količine gasa.
- Mi imamo jako kratku distancu do rumuske granice i to je jedna od mogućnosti da se lakše priključimo tom gasu - napominje Đukić.
Evropske zemlje gotovo 40 odsto svoje potrošnje pokrivaju ruskim gasom. Gasne krize su pokazale da su najugroženije zemlje Balkana, jer zavise od samo jednog pravca snabdevanja, upravo preko Ukrajine.