Vestervele pada zbog NATO i Libije?
Da li bi nemačka kancelarka Angela Merkel uskoro mogla da ostane bez svog šefa diplomatije Gvide Vestervela, pitanje je o kome se posle njegovih izjava o NATO angažmanu u Libiji "lome koplja" u političkom Berlinu.
Iz redova njegovih liberala stižu i reči podrške ovom političaru, ali i zahtevi da podnese ostavku jer je odgovoran i za neviđeni pad popularnosti te partije, za koju bi sada, možda, glasalo jedva pet odsto Nemaca.
"Vestervele je, ipak, istorija", ocenjuje štampa koja spekuliše da bi novi šef diplomatije mogao biti sadašnji državni ministar u MIP-u Verner Hojer.
- Njegov imidž je loš. Vestervele bi sada morao da "džentlmenski" podnese ostavku - rekao je bivši ministar privrede u pokrajini Rajnland-Pfalc Hans-Artur Baukhage.
- Ne sumnjam uopšte da će Vestervele nastaviti svoj rad - rekao je, na drugoj strani, šef poslaničkog kluba liberala Rajner Briderle televiziji ARD, naglasivši da je Vestervele rekao da je "NATO pomogao odlučujuće" pobedi ustanika u Libiji.
Ni ministar pravde liberalka Sabine Lojthojser-Šnarenberger, izgleda, ne podržava diskusije o smeni Vestervela.
Šta je Vestervele loše uradio da njegovu ostavku žele mnogi i da ga kritikuju i aktuelni i bivši političari, među kojima je nekadašnji šef nemačke diplomatije Joška Fišer?
Vestervele, pod čijom se "dirigentskom palicom" u spoljnoj politici Nemačka u Savetu bezbednosti UN uzdržala prilikom glasanja o NATO angažovanju u Libiji, prvo nije ni pomenuo ulogu NATO pri rušenju libijskog režima, iako ga je vicekancelar i šef liberala Filip Resler, izgleda, uzaludno molio da razmisli o svojoj poziciji.
Tek pošto su Merkelova i Resler pohvalili NATO, učinio je to i Vestervele i tom, zakasnelom promenom kursa, spasao svoju funkciju, veruju analitičari.