Kako će izgledati Libija bez Gadafija
Svetski lideri danas su izjavili da se bliži kraj režima libijskog vođe Moamera Gadafija i počeli su da razmatraju budućnost te zemlje bez čoveka koji je bio na vlasti 42 godine.
Vođe iz cele Evrope pozdravile su napredovanje pobunjenika u libijskoj prestonici Tripoliju posle šest meseci borbi protiv Gadafijevog režima, i apelovali su na Gadafija da se preda i izbegne krvoproliće.
Stotine Libijaca koji žive u inostranstvu slavili su na ulilcama, paleći Gadafijeve slike. Iako je nepoznato gde se u ovom trenutku Gadafi nalazi, svetske vođe
počele su da razmatraju dalje korake za budućnost Libije.
Nacionalni prelazni savet kao legitimni predstavnik libijskog naroda
Britanija je navela da će uskoro odmrznuti oko 20 milijardi dolara blokiranih libijskih sredstava da bi pomogla pobunjenicima da uspostavi red, Francuska je najavila planove za organizovanje sastanka međunarodne Kontakt grupe o Libiji iduće nedelje, Italija je poslala tim u bazu pobunjenika u Bengaziju da pomogne u planiranju rekonstrukcije zemlje i obnavljanje proizvodnje nafte i gasa.
"Njegovo (Gadafi) vreme je isteklo. Nema alternative tome da se preda i prepusti pravdi", rekao je danas italijanski ministar inostranih poslova Franko Fratini.
"Njegov režim se raspada. Gadafi mora bezuslovno da prestane da se bori", rekao je britanski premijer Dejvid Kameron u Londonu. On je rekao da će Britanija i druge zemlje sada pomoći tranziciju Libije u slobdnu i demokratsku zemlju.
Kameron je rekao da će britanske diplomate preći iz Bengazija na istoku u Tripoli čim bude bezbedno.
Nemačka je takođe najavila da će deblokirati zamrznuta libijska sredstva čim režim ode. Nemački šef diplomatije Gido Vestervele rekao je da je oko sedam milijardi evra zamrznuto u Nemačkoj i da bi ta sredstva mogla da se koriste za obnovu Libije.
"Libijski narod ima pravo na ovaj novac", rekao je on.
EU dala Libiji 150 miliona humanitarne pomoći
U Briselu Evropska unija je u saopštenju obećala da će nastaviti da "podržava zemlju u njenoj demokratskoj tranziciji i ekonomskoj rekonstrukciji" na osnovu socijalne pravde, teritorijalnog integriteta i uključenja u međunarodnu zajednicu.
EU je dala 150 miliona humanitarne pomoći Libiji tokom rata, a u maju je de fakto priznala Nacionalni prelazni savet pobunjenika time što je otvorila diplomatsku kancelariju u Bengaziju.
Gadafi da se suoči sa pravdom
Svetske vođe su takođe upozorile na moguću eskalaciju nasilja ukoliko Gadafi pokuša da zadrži vlast.
Oni su pozvali Gadafija da se suoči sa pravdom i da se preda Međunarodnom krivičnom sudu (MKS), koji je libijskog vođu optužio za zločine protiv čovečnosti. Takođe je optužen Gadafijev sin Seif al Islam Gadafi i vođa libijske obaveštajne službe.
"Postoji rizik od eskalacije nasilja. Situacija je veoma opasna sa raznim grupama milicija u kojima se nalaze naoružani i raspušteni besni maladi ljudi. Najbolje bi bilo da se režim preda i položi oružja", rekao je švedski premijer Fredrik Rajnfeld švedskoj novinskoj agenciji TT.
Italijanski ministar Fratini je rekao da više nema prostora za posredovanje, kojim bi se Gadafiju omogućilo da ode u izgnanstvo ili da ostane u Libiji, već da sada on mora da preda vlast.
Juzna Afrika koja je kritikovala NATO zbog bombardovanja Libije i vodila neuspele napore Afričke unije da posreduje između pobunjenika i Gadafija, navela je da nije poslala nikakve avione u Libiju da evakuiše Gadafija niti je dobila zahtev od njega u tom smislu.
Malta je takođe demantovala izveštaje da je Gadafi na putu ka tom mediteranskom ostrvu blizu severne Afrike.