Rojters: Šiptari preterali očekujući podršku Zapada
Zvanična Priština pokušala je da eskalacijom tenzija na severu Kosova primora Zapad da joj dozvoli proširenje svoje vlasti, ali će verovatno za posledicu imati frustraciju Evropljana koji podržavaju Kosovo, navodi se u komentaru agencije Rojters.
Evropske diplomate kažu da je Priština možda požurila da iskoristi priliku i suprotstavi se politici Srbije, kako bi afirmisala svoj međunarodni položaj.
U komentaru se dodaje da su kosovske vlasti željele da ukažu na probleme sa kojima se suočavaju od kada su proglasile nezavisnost prije tri godine, ali da su preduzele potez koji je posljedica loše procjene.
"Reč je o činjenicama na terenu. Pre tri nedelje, Kosovo je na međunarodnoj sceni bilo u boljoj poziciji. Srbija je jasno bila označena kao krivac za probleme u dijalogu, a Kosovo je imalo snažno moralno uporište. Sada su sami sebi naneli štetu", rekao je jedan diplomata EU.
Ovaj izvor dodao je da će Srbija i Kosovo "morati da se vrate za pregovarački sto", ali da će to sada biti teže.
"Kosovska Mitrovica je poput pacijenta koji se oporavlja od skoro neizlečive bolesti sukoba", izjavio je profesor Pedrejg Omeli, profesor na Univerzitetu u Masačusetsu, koji se ranije bavio gradovima koji su podeljenim sukobima.
On je ocenio da će "sukob u Kosovskoj Mitrovici postojati kao neka vrsta konflikta sve dok ne budu rešeni statusi Kosovske Mitrovice, Kosova i Srbije".
"Tu neće biti značajnog napretka sve dok Srbija i Kosovo ne postanu članice EU", dodao je profesor Omeli.
Jedan regionalni ambasador rekao je Rojtersu da su vlasti u Prištini "pomalo razmažene".
"Oni misle da mogu da manipulišu međunarodnom zajednicom i, iskreno rečeno, to i čine već neko vreme. Misle da je njihov uspeh toliko veliki ulog za nas, da ćemo prihvatiti skoro sve što se desi, ali mislim da će to biti njihova velika greška", rekao je ovaj zvaničnik.
Drugi evropski diplomatski izvor izjavio je da Priština "možda želi da stvori problem Srbiji" u njenom procesu približavanja Uniji.
"Ako je to tako, onda je to ekstremno kratkovida vizija i opasnost za čitav region", zaključio je ovaj zvaničnik.
Regionalni ambasador ocenio je da vlasti u Prištini dovode predsednika Srbije Borisa Tadića u nezgodan položaj uoči izbora i na neki način pružaju podršku ekstremnijim elementima srpske politike.