’’Gadafijeva sudbina u rukama naroda’’
Libijci treba da odluče kakva će biti sudbina Moamera Gadafija kada se povuče sa položaja lidera Libije, saopštila je danas Bela kuća.
"Stav SAD je oduvek bilo da je Gadafi izgubio legitimitet i da treba da bude uklonjen sa vlasti, da sam napusti vlast", rekao je portparol Bele kuće Džim Karni.
On je naglasio da libijskom lideru, koji je na vlasti skoro 42 godine, ističe vreme.
"On (Gadafi) treba sam da napusti vlast, da više ne bude prijetnja narodu Libije. Onda će Libijci odlučivati o svojoj budućnosti, kao i o Gadafijevoj budućnosti ako on bude u zemlji. Mi o tome ne odlučujemo" rekao je Karni.
Libijski ministar spoljnih poslova Abdelaiti Obeidi izjavio je posle razgovara sa šefom ruske diplomatije Sergejem Lavrovim, da Vlada Rusije nije razmatrala mogućnost povlačenja Gadafija sa vlasti.
Ministar odbrane Francuske Žerar Longe izjavio je da libijski lider gubi kontrolu nad ključnim energetskim resursima u zemlji u kojoj su pobunjenici napravili prodor ka strateški važnom gradu Brega na istoku zemlje.
Ustanak protiv Gadafijevog režima počeo je sredinom februara, a američki zvaničnici su više puta od tada poručivali da libijski lider mora da ode s vlasti.
Pobunjenici tražili pomoć od Sarkozija
Vođe libijskih pobunjenika iz Misrate, koja je pod njihovom kontrolom, tražile su od predsednika Francuske Nikole Sarkozija dodatnu pomoć kako bi pobedili Gadafija.
"Pobunjenički komandanti su došli da objasne predsedniku države da je ključ Tripolija u Misrati, jer su borci Misrate disciplinovani, iskusni borci i imaju ključnu prednost: već osvojenu vojnu pobedu" protiv Gadafijevih snaga, izjavio je agenciji AFP francuski filozof i pisac Bernar-Anri Levi, koji podržava proteste u Libiji.
On je prisustvovao razgovorima vojnih vođa libijskih pobunjenika i Sarkozija i francuskih vojnih zvaničnika u Parizu.
Francuska učestvuje u NATO napadima na Gadafijeve snage i bila je prva zemlja koje je zvanično priznala pobunjenički Nacionalni prelazni savet.