Mardok podmitio i britansku vladu
Afera sa provaljivanjem štampe u privatne živote Britanaca svih rangova i profila i dalje potresa Britaniju i prerasta u lavinu koja preti da na videlo iznese tajnu mrežu sprege vlasnika medijskih glasila sa političkom elitom i policijskim aparatom na Ostrvu.
U centru skandala je medijska imperija američkog magnata australijskog porekla, Ruperta Mardoka, nakon otkrića da je njegova štampa već osam godina tajno i nezakonito "skidala" sa telefona detalje iz privatnog života građana, a policija i pored dovoljno signala nije ništa preduzimala.
Pod pritiskom ogorčene javnosti Mardok je prošle sedmice morao da obustavi izdavanje svog glasila iz srca afere, tabloida "Njuz of d vorld" (tri miliona tiraž) nakon 168 godina od kako list izlazi.
U Britaniji Mardokov sistem Pres internešenel, britanski ogranak njegove globalne medijske imperije Njuz korporejšen, drži u vlasništvu ključna izdanja - najtiražniji dnevnik, tabloid "San" (4 miliona tiraž), "Sanov" nedeljnik, posrnuli "Njuz of d vorld", najuticajniji ozbiljni list širokog formata,"Tajms" i njegovo nedeljno izdanje "Sandej tajms".
Neposredno pred izbijanje skandala, Mardok je ušao u proces kupovine ostatka vlasništva u TV gigantu B Skaj B, gde je do sada imao 39 odsto udela. Međutim, morao je da se povuče posle eksplozije skandala prisluškivanja u kome je već pohapšena cela serija njegovih novinara i urednika.
U najnovijem razvoju afere, specijalni komitet Parlamenta pozvao je Mardoka i izvršnog direktora Pres internešenela, Samantu Bruks na saslušanje o špijuniranju građana. Mardok je Amerikanac i veliko je pitanje da li će prihvatiti poziv na rešetanje u Vestminsteru.
Istraga koju je najavio premijer Dejvid Kameron već je i sama predmet velikih sumnji.
Kako će oni koji su uvek nastojali da budu u milosti medijskog magnata i dobijali izbore kada bi ih njegova štampa podržavala, sada ispitivati kriminalnu delatnost svog saveznika i prijatelja kome su toliko dužni? Kako će policija čiji su ljudi primali mito da Mardokovim novinarima isporučuju golicave detalje iz privatnog života ljudi, ispitivati korupciju u vlastitioj kući?
BBC-jev politički urednik Nik Robertson piše da "niko živ ne može da predvidi šta još predstoji", kakav će sve kriminal još isplivati na površinu i ko će sve biti kompromitovan.
Policija, u međuvremenu, hapsi, ali ko će da hapsi policiju? "Dejli mejl" u uvodniku kaže da "ima nešto trulo u tajnim odnosima britanskih političara i štampe" i da "trag vodi sve do Dauning strita".
Afera trese i Ameriku
Afera se sada preliva i na drugu stranu Atlantika. Džej Rokfeler, demokratski senator u američkom Kongresu, traži da se ispita informacija o Mardokovom 'hekovanju" telefona žrtva svojevremenog terorističkog napada na Njujork i Vašington. Rupert Mardok kontroliše u SAD seriju glasila, među kojma "Vol strit džornal" i televiziju Foks.
Osuda svih partija
U parlamentarnoj debati u Velikoj Britaniji sve tri partije osudile su Mardokov upad u privatne živote građana - partijsko jedinstvo retko viđeno u novijoj istoriji Parlamenta. Slučaj je ujedno i pun ironije. Politička elita u sve tri glavne partije bila je i saradnik i igračka u rukama Mardoka i njegovih moćnih glasila.
|