Katalonci traže samostalnost
Kada bi se u Kataloniji sutra raspisao referendum o nezavisnosti, 42,9 odsto Katalonaca glasalo bi za tu opciju, 28 odsto bilo bi protiv, 23,3 odsto ne bi izašlo na glasanje dok 4,4 odsto ne zna koju bi opciju odabralo.
To je rezultat nedavne ankete koju je Centar za ispitivanje javnog menja uradio za Đeneralitat, autonomnu katalonsku vladu na čijem je čelu od prošlog novembra Konvergencija i Unija (KiU), konzervativna nacionalona partija koja je vladala u najdužem periodu posle Frankove smrti, ali je poslednjih osam godina bila u opoziciji.
U anketu koja se sprovodi na šest meseci po prvi put je, na insistiranje separatističke Republikanske levice, uključeno i pitanje o nezavisnosti. Do sada je najosetljivija tema bio model koji bi Katalonci želeli u okviru Španije.
Uzorak od 2.500 ispitanika smatra se dovoljno reprezentativnim za izražavanje bar tendencije mišljenja, ali rezultat je takav da dozvoljava sasvim različite interpretaciije.
Nacionalisti tvrde da anketa pokazuje raspoloženje većinskog stanovništva, dok protivnici ideje o odvajanju Katalonije tvrde da pravi referendum ne bi prošao jer bi uz 28,2 odsto onih koji bi glasali protiv na istoj strani bila i velika većina onih koji u ovom času nemaju jasan stav ili sada ne bi izašli na izbore.
Katalonski nacionalizam je tema koja je odavno prisutna na političkoj sceni, ali se opcija o nezavisnosti prvi put pojavljuje u anketama koje sprovodi vladajuća struktura. Objektivno, samostalnost Katalonije je na (jako) dugom štapu, bez obzira na Republikansku levicu i još neke manje nacionalističke partije koje su ušle u katalonski parlament (jednu predvodi Đoan Laporta, bivši predsednik Barselone) kojima je programski cilj nezavisna Katalonija.
Vladajuća partija Konvergencija i Unija, sledeći liniju koju je zacrtao legendarni Đordi Pužol, predsednik Đeneralitata tokom 23 godine, vešto igra između katalonskog nacionalizma i političkog pragmatizma. U prvom planu je borba za što veću samostalnost Katalonije u odnosu na Madrid, a termin "nezavisnost“ retko se čuje.
Kao da je reč o dugoročnom cilju koji će se jednog dana ostvariti sam od sebe i zato ne treba žuriti, ali treba raditi na sticanju uslova da se to jednom zaista desi.
Onima koji zagovaraju nezavisnost Katalonije ne ide naruku gotovo izvesna smena centralne vlasti (najkasnije) u martu iduće godine. Sve ankete daju ubedljivu prednost opozicionoj Narodnoj partiji u odnosu na socijaliste koji vladaju poslednjih osam godina.