NATO kriv za još jednu noć krvoprolića
Najmanje pet članova jedne porodice, među kojima je i dvoje dece, poginulo je protekle noći u Tripoliju, kada je NATO bombardovao zgradu u kojoj su oni živeli, saopštile su libijske vlasti.
Prema tom saopštenju, NATO je noćas pogodio dvospratnu zgradu u istočnom delu Tripolija u kojoj je živelo pet porodica. Predstavnici vlasti su stranim novinarima pokazali dva tela izvučena iz ruševina bombardovane zgrade. Nakon toga novinari su u bolnici u Tripoliju takođe videli mrtva tela članova jedne porodice, među kojima je bilo dvoje dece i jedne žena.
Portparol libijskih vlasti Musa Ibrahim je izjavio da time što ima za cilj civile, NATO čini "divljaštvo".
"Ovo je bila još jedan noć krvoprolića i užasa koje čini NATO", rekao je Ibrahim, i naglasio da se blizu bombardovane zgrade ne nalaze vojni objekti i vozila.
Prema njegovim rečima, "američki, francuski, britanski i italijanski lideri koji vode vojne operacije u Libiji su "moralno i zakonski odgovorni za ta ubistva". Musa Ibrahim je ponovo pozvao međunarodnu zajednicu da prestane sa agresijom na Libiju i da podrži dijalog sukobljenih strana. NATO do sada nije odgovorio na optužbe libijskih vlasti.
Alijansa je u četvrtak negirala informacije prema kojima je 12 ljudi poginulo nakon što je bombardovan jedan kvart u južnom delu Tripolija. Prema saopštenju NATO-a, nijedna operacija nije vođena u tom delu glavnog grada Libije.
Libijski premijer Bagdadi Mahmudi je u petak uveče već optužio NATO za "ratne zločine i zločine protiv čovečnosti" i tražio hitan sastanak UN. Portparol NATO-a je te optužbe nazvao "skandaloznim", i istakao da "Gadafi i njegov režim brutalno i sistematski napadaju libijski narod".
NATO je priznao da je 16.juna greškom pogodio kolonu libijskih pobunjenika, i dodao da žali zbog gubitka svakog ljudskog života. Predstavnici Ujedinjenih nacija, Evropske unije, Arapske lige, Organizacija islamske konferencije i Afričke unije su juče na sastanku u Kairu insistirali na intenziviranju pronalaženja političkog rešenja koje će odgovoriti na legitimne zahteve libijskog naroda.
Od polovine februara, kada su počeli masovni protesti protiv Moamera Gadafija i njegove vlade, poginulo je desetine hiljada ljudi. Vojna intervencija u Libiji počela je 19. marta pod vođstvom Francuske, Velike Britanije i SAD, a NATO je 31. marta preuzeo komandovanje operacijom.