Mutant bakterija hara Evropom
Smrtonosni oblik bakterije ešerihije koli ne potiče od španskog krastavca, pa izgleda ni od nemačkog pasulja, kako je tokom vikenda objavljeno. Najnovija teorija ukazuje da bakterija najverovatnije dolazi iz klica soje uzgojene u Donjoj Saksoniji u Nemačkoj i dosad je odnela najmanje 22 života, dok je više od 2.500 ljudi obolelo.
- Mi imamo nesumnjive indicije za to da je pogon iz mesta Uelcen, u Donjoj Saksoniji, očito, izvor zaraze, ali moramo sačekati laboratorijsku potvrdu - rekao je ministar zdravlja Nemačke Daniel Bar.
Da li se po život opasna EHEC bakterija (enterohemoragijska ešerihija koli) nalazi u sojinim i klicama drugih žitarica naučnici će tek utvrditi, ali se zapravo više raspravlja o nemoći medicine da na posledice zaraze adekvatno odgovori, pa se situacija već poredi sa vremenom u kojem je harala kuga.
Zaraženi ovim mutiranim oblikom bakterije najčešće dobijaju jaku groznicu, krvavi proliv, bubrezi postepeno prestaju da rade, a zabeleženo je čak i da se crvena krvna zrnca razgrađuju dok centralni nervni sistem trpi teška oštećenja. U toj fazi bolesti, smrt je veoma izgledna.
Problem s bakterijom je postao i političko pitanje broj jedan, pa je tako partija Zelenih, kojoj je posle nuklearne katastrofe u Japanu veoma dobro krenulo, žestoko napala krizni menadžment, odnosno vladu kancelarke Angele Merkel, prebacujući joj da deluje veoma sporo, traljavo i nekoordinirano.
Nemački lekari se grčevito bore da spasu pacijente zaražene novim oblikom baterije ešerihije koli dok broj smrtnih slučajeva zasad istim tempom raste. Nemački ministar zdravlja Daniel Bar upozorava da su bolnice na severu Nemačke u problemu, jer nemaju dovoljno mesta da prime sve zaražene.
- Suočeni smo s kritičnom situacijom oko nege obolelih, ali zasad uspevamo da se nosimo s problemima. Bolnice su suočene s manjkom zaliha krvi i osoblje je premoreno zbog prekovremenog rada, a najteža je situacija u bolnicama u Hamburgu, Bremenu i Hanoveru - kaže ministar Bar.
Poslednji rezultati istrage ukazuju da je centar zaraze negde na poljima između Hamburga i Hanovera i bolnice u tim gradovima su pretrpane.
- Lekari dolaze da rade i vikendom, pa neki čak i spavaju u bolnicama - kaže Oliver
grive, portparol Univerzitetske bolnice u Kilu.
Hamburška ministarka zdravlja Kornelija Prufer-Storks je izjavila i da se uveliko razmišlja o povlačenju penzionisanih lekara u aktivnu službu, kao privremeno rešenje zbog zaraze koja se širi. Čak se i pacijenti žale da zbog gužvi higijena na klinikama više nije na nivou koji je propisan, a to dodatno doprinosi problemu, s obzirom na to da se veruje da se bakterija lako može preneti i sa čoveka na čoveka.
- Svi mi patimo od dijareje, a imali smo na raspolaganju samo po jedno kupatilo, za muškarce, odnosno žene. To je bio potpuni haos. Čak i da nisam obolela od
ešerihije, ovde bih je sigurno dobila - kaže Nikoleta Pabst.
Lekari posebno prate parametre rada bubrega i stepen oštećenja, kao i razgradnju crvenih krvnih zrnaca i oštećenja centralnog nervnog sistema. Uprkos rastu broja preminulih, vlasti uveravaju da je broj novoprijavljenih slučajeva zaraze u padu.
Apeli za krvU Nemačkoj su upućeni apeli za sakupljanje krvi, pošto je EHEC pacijentima, ukoliko zapadnu u krizu, potrebna nova krv, javljaju mediji, navodeći statističke podatke da se od ukupnog broja obolelih mora računati sa oko pet odsto žrtava. Definitivna stručna potvrda toga bi, kako javljaju nemački mediji, mogla da bude danas ili sutra.
Madrid pobesneo
Restorani na proveri
Rusija oprezna
|