Troje mrtvih, više od 150 ranjenih u NATO napadima
Najmanje tri osobe su poginule dok ih je 150 ranjeno u vazdušnim napadima NATO-a na Tripoli u noći između ponedeljka i utorka, izjavio je novinarima portparol libijske vlade Musa Ibrahim.
"Prema informacijama kojima raspolažemo, troje ljudi je poginulo a 150 je ranjeno", rekao je Ibrahim u autobusu novinarima koji su odmah nakon bombardovanja pozvani da obiđu jednu bolnicu u glavnom gradu.
Portparol je rekao da je NATO izveo "između 12 i 18 napada na jednu kasarnu Narodne garde", jedinica dobrovoljaca koje pomažu vojsku.
Prema procenama stranih izveštača iz Tripolija, noćašnji napadi su bili najžešći od početka NATO bombardovanja Libije.
"Kasarna je bila prazna, a većina žrtava su civili koji stanuju u okolini", rekao je Ibrahim.
Očevici su novinarima u bolnici ispričali da su trojica poginulih dva brata i njihov rođak koji su svi stanovali u aveniji Esug, nedaleko od pogođene kasarne koja se nalazi u sektoru Bab al-Azizija, gde je i rezidencija libijskog vođe Muamera Gadafija.
Taj sektor je u više navrata bio meta avijacije NATO-a.
NATO: Gađali smo magacin, a me kasarnu
NATO je danas saopštio da je noćas u Tripoliju bombardovao magacin sa vojim vozilima koji se nalazi nedaleko od rezidencije Moamera Gadafija, dok libijske vlasti tvrde da je meta napada bila jedna kasarna i da su tokom bombardovanja
stradale tri osobe.
"Tokom noći avioni NATO-a bombardovali su sa velikom preciznošću magacin s vojnim vozilima koji je u neposrednoj blizini kompleksa Bab al-Azizija", odnosno rezidencije Moamera Gadafija, navodi se u saopštenju NATO-a.
"Taj lokalitet je bio veoma aktivan na početku represije nad stanovnicima Libije februara 2011. i od tada neprestano služi za snabdevanje trupa lojalnih režimu koje napadaju nevino civilno stanovništvo", dodaje se u saopštenju.
"Gadafijeve snage i dalje predstavljaju pretnju za civilno stanovništvo i mi ćemo nastaviti da gađamo mete koje su izvor tog nasilja", izjavio je šef operacija NATO-a u Libiji general Čarls Bušar, a navodi se u saopštenju Alijanse.
Turska ponovo pozvala Gadafija da napusti vlast
Turska je još jednom pozvala libijskog lidera Moamera Gadafija da napusti vlast i otvori put novoj administraciji, potvrdio je u Ankari turski predsednik Abdulah Gul.
"U Libiji više nema mesta za staru vladu", rekao je Gul posle jučerašnjeg sastanka sa liderom opozicionog libijskog Nacionalnog prelaznog saveta Mustafom Abdulom Džalilom u turskoj prestonici.
Gul je istakao i da u Libiji, bez odlaganja, treba da bude uspostavljen novi poredak, bez ugnjetavanja i svireposti, prenela je turska agencija Anadolija.
Predstavnik libijske opozicije Džalil, koji je tokom svoje prve posete Turskoj, razgovarao i sa šefom diplomatije te zemlje Ahmetom Davutogluom i premijerom Redžepom Tajipom Erdoganom, pozvao je vlasti u Ankari da pomognu Libiji tokom perioda tranzicije.
Ranije juče, turske vlasti su saopštile da je libijski Nacionalni prelazni savet jedan od "legitimnih predstavnika" svog naroda, cime su potvrdile da Ankara podržava zahtev Libijaca za formiranje nove vlade.
"Smatramo Nacionalni prelazni savet legitimnim i uvaženim predstavnikom libijskog naroda", izjavio je šef turske diplomatije Ahmet Davutoglu, na zajedničkoj konferenciji za novinare sa Abdulom Džalilom.
Davutoglu je kasnije, u televizijskom obraćanju, rekao da je Libiji potreban politički sistem koji bi ispunio "punovažna" očekivanja naroda te zemlje, prenela je agencija Frans pres.
Šef turske diplomatije dodao je i da će Ankara nastaviti da održava kontakte sa svim stranama u Libiji, u skladu sa "mapom puta" predloženom prošlog meseca, s ciljem da se razreši libijska kriza.
Davutoglu i Džalil takođe su obećali da će nastaviti zajedničke napore kako bi obezbedili neophodnu humanitarnu pomoć za Libiju.
Turska se, inače, zalaže za momentalan prekid borbi i okupacije gradova koje drže pobunjenici u Libiji, kao i za otvaranje političkog procesa koji bi doveo do slobodnih izbora.
Ankara je dosad održavala kontakte i sa vladom u Tripoliju zbog čega je bila na udaru kritika tamošnje opozicije.
Posle uzdržanih izjava na početku krize u Libiji, premijer Erdogan je početkom meseca pozvao Moamera Gadafija da "odmah" preda vlast i da napusti Libiju.
Turska je u početku oštro kritikovala Francusku, Britaniju i SAD zbog bombardovanja Libije, ali je u poslednje vreme primetno spustila ton. Ona doduše i dalje odbija da učestvuje u vazdušnim operacijama u toj zemlji i angažovala se u kontroli emabrga UN na uvoz oružja i preduzela je nekoliko humanitarnih akcija kako bi pomogla građanima Libije. |