Indijanci besni: Bin Laden nije Džeronimo
Dok većina američke nacije likuje zbog ubistva Osame bin Ladena, reakcije mnogih američkih Indijanaca su drugačije: šok, nezadovoljstvo i povređenost, a uzrok ovakvih osećanja je činjenica da su "foke" američke mornarice Bin Ladena vodile pod šifrovanim imenom “Džeronimo”.
Iako Bela kuća sada tvrdi da je naziv "Džeronimo" korišćen samo kao ime misije hvatanja vođe Al Kaide, ali ne i za njega samog, iz jučerašnjeg pisanja "Njujork tajmsa" i snimka samog toka napada koji su pratili zvaničnici Bele kuće, jasno se može zaključiti da je šifrovano ime za Bin Ladena bilo "Džeronimo", navodi "Blic".
“Ovo je još jedan pokušaj da se starosedeoci Amerike žigošu kao teroristi”, kaže tim povodom Paula Antoan iz Ružinog pupoljka, plemena Sijuksa iz Južna Dakote.
Na Fejsbuku i Tviteru, na svojim vebsajtovima, u lokalnim novinama i u bezbroj diskusija, foruma i okruglih stolova širom zemlje, američki Indijanci izražavaju svoju povređenost i zbunjenost činjenicom da je kao šifrovano ime misije za Bin Ladena odabrano upravo “Džeronimo”, ime vođe i ratnika Apača iz 19. veka koji je branio porodice i domove svog naroda od američkih vojnika koji su napadali kršeći prethodno potopisane sporazume.
Bio je hrabar, žestok i neustrašiv, a 1909. je umro kao zatvorenik, 23 godine nakon što se predao.
Apači traže izvinjenje
Pleme Apača zatražilo je izvinjenje od američke administracije zbog upotrebe Džeronimovog imena kao šifre za Bin Ladena.
"Drago nam je da su SAD bile uspešne u svojoj misiji protiv Bin Ladena, ali povezivanje imena Džeronimo sa međunarodnim teroristom samo održava kontinuitet starih stereotipa o Apačima", navodi se u pismu koji je predsedavajući saveta plemena Čirikahua Apača, koji sada žive u Oklahomi, uputio predsedniku Baraku Obami.
On je podsetio da su u 19. veku Apači i Džeronimo prikazivani kao divljaci.
"Takvo prikazivanje bilo je iskorišćeno kao opravdanje za prisilno preseljenje sa njihove zemlje i držanje u status zarobljenika. Povezivanje imena Džeronimo sa ozloglašenim teroristom samo pojačava taj lažni i klevetnički stereotip", ističe se u pismu.
U vreme dok je Čirikahua ogranak Apača živeo na granici SAD i Meksika, Džeronimo je godinama predvodio svoje pleme u borbama sa njihovim vojskama, sve dok se 1886. nije predao. Vlasti SAD su tada celo pleme silom preselile u Oklahomu.
Istaknuto je da je izjednačavanje Džeronima ili bilo koje indijanske ličnosti sa masovnim ubicom i teroristom - bolno i uvredljivo.
Loreta Tjuel, direktor senatskog odbora za indijanska pitanja, takođe je ocenila da nije u redu povezivati Džeronima, kao jednog od najvećih heroja američkih Indijanaca, sa jednim od najvećih neprijatelja SAD.
"Takva neodgovarajuća upotreba indijanskih ikona i kulture preovlađuje svuda u našem društvu, sa razarajućim posledicama po indijansku i neindijansku decu”, rekla je ona.
Tjuelova je iz plemena Probušeni nosevi, a odrasla je u rezervatu u državi Ajdaho.