Italija: Desničari žele prekid rata u Libiji
Desničarski koalicioni partneri italijanskog premijera Silvija Berluskonija pozvali su da se u parlamentu izglasa krajnji rok učešća Italije u vazdušnim napadima na Libiju.
Svestan da bi odbijanje ovog predloga moglo da destabilizuje vladu, Berluskoni je pristao da glasanje bude održano u utorak. Berluskonijeva nedavna odluka da se priključi akciji NATO-a protiv režima libijskog lidera Moamera Gadafija, izazvala je negodovanje u desničarskom pokretu Severna liga, koja je jedan od koalicionih partnera u vladi.
"Ako nema glasanja, to znači da on (Berluskoni) želi da rasturi vladu", rekao je lider Severne lige Umberto Bosi.
Do pre nekoliko dana, Italija je u Libiji imala ograničeno delovanje, uglavnom kao podrška zaštiti zone zabrane leta i embarga na oružje. Berluskoni je, međutim, u ponedeljak saopštio da je Italija spremna da dopusti svojim vazdušnim snagama "ciljanu akciju" na odabrane vojne ciljeve u Libiji, podsetio je Frans pres.
Uprkos obećanju premijera da će akcije biti ograničene samo na određene ciljeve, Bosi je ponovio svoje oštro protivljenje toj odluci. "Želite samo da ubijate ljude", poručio je Bosi svojim koalicionim partnerima.
Severna liga oštro se protivi bombardovanju, između ostalog i iz straha od priliva izbeglica, kojih je u Italiju, od početka nemira u Severnoj Africi, stiglo više desetina hiljada. Tekst o kojem će se glasati, u šest tačaka, poziva na ustanovljenje krajnjeg roka do kojeg će italijanski bombarderi učestvovati u akcijama u Libiji i zabranu slanja kopnenih trupa u tu zemlju.
Prema mišljenju komentatora, stav Severne lige deli i većina građana Italije koji se protive vojnoj intervenciji u Libiji. Međunarodna koalicija počela je intervenciju u Libiji 19. marta, na osnovu rezolucije Saveta bezbednosti UN. NATO je preuzeo komandovanje vojnom intervencijom od SAD 31. marta.