Rusi razmatraju kopnenu operaciju u Libiji
Rusija je spremna da razmotri eventualnu kopnenu operaciju u Libiji, ali samo na osnovu odluke u Saveta bezbednosti UN, izjavio je šef ruske diplomatije Sergej Lavrov.
"Polazim od principa da kopnenu operaciju može samo da odobri Savet bezbednosti UN. Ako neko želi da traži takav mandat, neka izvoli, dođite u Savet bezbednosti UN, razmatraćemo to", rekao je Lavrov u intervjuu za rusku televiziju TVTs.
"Dobili smo informacije prema kojima se takvi projekti razmatraju u okviru NATO-a i Evropske unije", dodao je ruski ministar.
Rusija, koja ima pravo veta u Savetu bezbednosti UN, bila je uzdržana 17. marta na glasanju o rezolucije 1973, čime je dozvolila njeno usvajanje. Ta rezolucija je omogućila intervenciju međunarodne koalicije protiv režima libijskog vođe Moamera Gadafija kao i pokretanje vazdušnih napada na Libiju.
Rezolucija, međutim, ne dozvoljava kopnenu vojnu operaciju. Od tada, Rusija je u nekoliko navrata optužila Zapad da krši duh i slovo rezolucije.
Rusi veruju da je Gadafi meta
"Izjave članova koalicije prema kojima udari na Libiju nemaju za cilj likvidaciju Gadafija i članova njegove porodice izazivaju jake sumnje", navodi se u saopštenju ministarstva.
U noćašnjem vazdušnom napadu NATO-a na Tripoli poginuo je najmlađi Gadafijev sin i njegovo troje unučadi, ali Gadafi nije povređen. NATO je potvrdio da je bilo vazdušnih udara ali je demantovao da je na meti tih udara bila porodica Gadafi. |
Rusi protiv misije u Siriji
Rusija je ocenila kao "neprihvatljivu" odluku Saveta za ljudska prava UN o hitnom slanju misije u Siriju radi istrage višenedjeljne represije nad antivladinim demonstrantima.
Rusija, koja je u petak u Ženevi glasala protiv te odluke, "istakla je da je neprihvatljivo koristiti mehanizme UN za jačanje poštovanja ljudskih prava u svetu, za mešanje u unutrašnje stvari suverenih država".
Savet za ljudska prava UN je na sastanku u Ženevi u petak, na zahtev SAD, zatražio hitno slanje misije u Siriju radi istrage kršenja ljudskih prava.