Rumuni umiru jer bolnice ne rade
Dva pacijenta umrla su u Rumuniji zbog toga što bolnice u kojima je trebalo da im bude ukazana medicinska pomoć nisu radile. Reformom zdravstvenog sistema, koju sprovode rumunske vlasti, predviđeno je da 435 bolnica uđe u sastav drugih bolnica, dok će 67 bolničkih ustanova biti pretvoreno u domove za stare.
Zbog toga će veliki broj medicinskog osoblja morati da menja mesto boravka u zavisnosti od toga gde budu raspoređeni, dok će 670 lekara i 2.400 medicinskih radnika biti prebačeno u domove za stare.
Rumunska vlada je odlučila da napravi efikasan i moderan zdravstveni sistem. Reforma je, međutim, izazvala nezadovoljstva i među lekarima i među pacijentima u bolnicama koje se zatvaraju. Kritike su se ovih dana mogle čuti i od stručnjaka, opozicionih predstavnika i medija.
Rumuni se slažu da je reforma zdravstvenog sistema neophodna, ali smatraju da je ona počela bez jasne strategije, bez dobrog organizovanja i na brzinu, što ne uliva poverenje da će se nešto popraviti.
Najteže je u manjim naseljima gde se zatvaraju bolnice, jer će lokalni meštani do najbliže bolnice sada morati da putuju i po 50 do 80 kilometara.
Ministarstvo zdravlja obečalo je da će u mestima gde su zatvorene bolnice, biti angažovane ambulante hitne pomoći, ali njih nema dovoljno. Nije rešen ni problem zbrinjavanja tridesetak dece sa teškim bolestima koji su smešteni u bolnici u Tutovo, na istoku Rumunije.
Rumunski mediji pisali su i o 12 starijih pacijanata sa neizlečivim bolestima koji su pet dana ostavljeni bez hrane, lekova i vode u bolnici koja je predviđena za zatvaranje. Pacijenti su preživeli zahvaljujući lokalnim meštanima, koji su im donosili potrebne
namirnice, dok nisu zbrinuti.
Ministar zdravlja Čeke Atila izjavio da je reforma zdravstvenog sistema preko potrebna i ocenio da se ona odvija normalno uz nekoliko nedostataka.
U Rumunije se za zdravstvo izvaja između dva i četiri odsto iz BDP-a, dok se u većini evropskih drzava izdvaja osam odsto. Rumunija ima 1,9 lekara na 1.000 stanovnika, a evropski prosek je 3,5 lekara na 1.000 stanovnika. 0d 2007. godine Rumuniju je napustilo 8.000 lekara koji su otišli da rade u druge države, a procenjuje se da je u ovom trenutku još 10.000 lekara spremno da napusti zemlju.