Japanci ubacuju azot u Fukušimu
Radnici u japanskoj nuklearnoj centrali Fukušima-Daići počeli su danas da ubacuju azot u bazen u kome se nalazi reaktor 1, pošto su uspeli da iz drugog reaktora zaustave curenje radioaktivne vode u Tihi okean. U zemljotresu i cunamiju je do sada poginulo 12.554, nestalo 15.077 osoba
"Neophodno je ubaciti azotni gas u sud i eliminisati mogućnost eksplozije vodonika", izjavio je zvaničnik Tokijske kompanije za električnu energiju "Tepko" u čijoj je nadležnosti nuklearna centrala.
Poslednji podaci o broju žrtava
Prema najnovijim podacima Nacionalne policijske agencije, broj poginulih u zemljotresu i cunamiju u Japanu dostigao je 12.554, dok se kao nestali vode 15.077 ljudi, javila je japanska novinska agencija Kjodo.
Zeljotres, jačine devet stepeni po Rihterovoj skali, pogodio je severoistok Japana 11. marta i izazvao cunami sa talasima do 10 metara i probleme u nukelarnoj centrali "Fukušima-Daići", gde još traju napori da se stabilizuje situacija. |
On je dodao da je mogućnost još jedne eksplozije vodonika, kao one koje su se početkom nuklearne krize desile u reaktorima 1 i 3, veoma mala, preneo je Rojters.
"Tepko" sumnja da je spoljašnji omotač suda u kome se nalazi reaktor, možda, oštećen, usled čega bi daljim ubacivanjem vode radi hlađenja moglo da dođe do curenja vodonika i njegove akumulacije, što bi moglo da izazove eksploziju.
Istovremeno, inženjeri još nisu rešili problem odlaganja 60.000 tona (60 miliona litara) zagađene morske vode koja je upotrebljena za hlađenje pregrejanih gorivih šipki i zbog toga su primorani da vrate 11.500 tona vode sa niskim nivoom radioaktivnosti u okean.
Nuklearni stručnajci ocenjuju da su oštećeni reaktori daleko od toga da su pod kontrolom, skoro mesec dana posle zemljotresa i cunamija koji su pogodili Japan 11. marta.
Fukušima ipak nije Černobilj
Černobilj posle nuklearne katastrofe
Visoki službenik UN zadužen za pitanja uticaja radio-aktivnog zračenja izjavio je danas da incident u nuklearnoj centrali Fukušima u Japanu nije tako opasan kao onaj iz Černobilja 1986. godine.
Predsednik Naučnog komiteta za efekte nuklearne radijacije UN Volfgang Vajs (Wolfgang Weis) ocenio je da je još rano za konačnu procenu jer je kriza u Fukušimi još u toku.
Vajs je podsetio da je radioaktivnost posle incidenta u američkoj elektrani Ostrvo tri milje 1979. godine bila velika, ali da su tragovi radijacije koji su detektovani van Japana daleko ispod nivoa koji je zabeležen 1986. posle katastrofe u Černobilju.
Zemljotres koji je pogodio Japan 11. marta izazvao je veliki cunami, što je dovelo do krizne sutuacije u nuklearnom reaktoru Fukušima koja bi mogla da ima katastrofalne posledice. |