Francuska poslala ambasadora u Bengazi
Francuska je imenovala diplomatu od karijere koji govori arapski za ambasadora u glavnom uporištu pobunjenika u libijskom gradu Bengazi, najavio je danas francuski zvaničnik.
Neimenovani francuski zvaničnik rekao je da je Antoan Sivan (53), izaslanik zvaničnog Pariza, na putu za Bengazi, gde se nalazi sedište libijskog pobunjeničkog Nacionalnog saveta, prenela je agencija AFP. Sivan je otišao iz Francuske u nedelju i trebalo je da doputuje kopnenim putem u Libiju iz Egipta, naveo je isti izvor.
Francuska je prva priznala Libijski nacionalni savet i odlučila da pošalje ambasadora u glavno uporište pobunjenika u libijski grad Bengazi i da primi njihovog izaslanika u Parizu, javila je ranije agencija Rojters.
SAD šalje izaslanika
Sjedinjene Američke Države imenovale su izaslanika pri privremenoj administraciji pobunjenika u Bengaziju i očekuje se da on uskoro krene tamo, saopštili su danas američki zvaničnici.
Izaslanik SAD pri Libijskom nacionalnom savetu je diplomata od karijere Kris Stiven, prenosi Rojters. "Jasno nam je da su brojni lideri privremenog saveta i pokušavamo da dobijemo jasniju sliku, ne samo nacionalnog saveta već i vojnih snaga opozicije", rekao je američki zvaničnik.
Kameron: Potrebni smo Libijcima
Britanski premijer Dejvid Kameron istakao je danas, na otvaranju sastanka Kontakt grupe o Libiji, da je svet potreban Libijcima na nekoliko nivoa.
"Mi smo potrebni Libijcima na tri nivoa. Prvo treba da potvrdimo privrženost rezoluciji 1973 Ujedinjenih nacija i našem proširenom savezu, zatim treba da ubrzamo dostavu humanitarne pomoći i treće treba da pomognemo libijskom narodu da definiše svoju budućnost", rekao je Kameron.
Nastavak vojnih udara
Učesnici konferenciji o Libiji složili su se da nastave sa vojnom misijom "sve dok Gadafi ne ispuni sve uslove rezolucije UN 1973 o zaštiti civila", saopštilo je britansko ministarstvo spoljnih poslova.
Oni su se takođe složili da se formira kontakt grupa čiji bi zadatak bio da koordinira političke napore, a Katar je pristao da što je moguće pre sazove prvi sastanak ove grupe, prenosi Rojters.
Zemlje učesnice će naizmenično biti predsedavajući ove grupe.
Devet jakih eksplozija u Tripoliju
Devet jakih eksplozija odjeknulo je danas u Tripoliju, dve u kvartu gde se nalazi Gadafijeva rezidencija, i sedam u Tažuri, istočnom predgrađu, rekli su očevici.
Dve eksplozije jedna za drugom čule su se ok 16.30 u delu gde je Gadafijeva rezidencija, posle čega su se čuli zvuci ambulantnih kola.
Posle toga, prema navodima jednog stanovnika, avioni su bacili pet bombi na vojni kompleks u Tažuri. |
U govoru na otvaranju skupa u Londonu kome su prisustvovali predstavnici 40 zemalja i međunarodnih organizacija, državna sekretarka SAD Hilari Klinton rekla je da će saveznički vazdušni napadi na Libiju trajati dok se libijski lider Moamar el Gadafi ne prikloni zahtevima UN i ne prekine napade na civile.
Ministri spoljnih poslova iz 36 zemalja, uključujući Kuvajt, Jordan, Liban, Maroko, Tunis, Tursku i Ujedinjene Arapske Emirate takođe su prisustvovali skupu.
NATO i UN predstavljeni su na najvišem nivou, ali Arapska liga, čija podrška se smatra izuzetno važnom, poslala je samo ambasadora Hešama Jusefa dok Afrička unija, iako pozvana, nije poslala svog predstavnika pošto kritikuje vazdušne udare.
Sastanak u Londonu ima tri cilja - pokazati najveće moguće jedinstvo posle nedelju dana nesuglasica dok komandovanje libijskom vojnom operacijom nije prebačeno na NATO, razmatrati humanitarne potrebe libijskog naroda, i što je najdelikatnije predvideti šta će
politički slediti posle intervencije.
Kastro: Gadafi, bori se do kraja protiv fašista
Kubanski lider Fidel Kastro osudio je danas međunarodnu vojnu intervenciju u Libiji kao "fašistički rat" i apelovao na Gadafija da se bori "do poslednjeg daha".
Fidel Kastro prepoznaje fašiste
"Ako Gadafi bude poštovao tradiciju svog naroda i odluči da se bori do poslednjeg daha, kao što je obećao Libijcima koji se suočavaju sa najvećim bombardovanjem koje je ikada zadesilo tu zemlju, to će osramotiti NATO i njegove kriminalne projekte", napisao je Kastro u članku za kubanske listove.
Penzionisani komunistički lider, koji je nekoliko puta posetio Libiju i sastajao se sa Gadafijem, rekao je da govori "slobodno" zato što ne deli Gadafijeve "političke poglede ili verski karakter".
U članku pod naslovom "NATO-ov fašistički rat", Kastro (84) poredi bombardovanje Libije sa akcijama nacističkih pilota u Španiji 1936. godine.
"Sada, kriminalni i diskreditovani NATO priča `divnu` priču o `humanitarnom` bombardovanju", napisao je kubanski lider. |
Glavna opoziciona grupa u Libiji, Nacionalni savet za tranziciju (NTC) poslala je delegaciju na ovaj sastanak ali im nije dozvoljeno da zvanično učestvuju.
Razlog je što se još radi o nezvaničnoj grupaciji kao i to što Rezolucija 1973 Saveta bezbednosti, koja odobrava vojnu intervenciju radi zaštite civila, ne daje dozvolu za promenu režima u Libiji. Uz to libijska opozicija još izgleda jako podeljena.
Mahmud Džibril, predstavnik NTC-a za međunarodne odnose, sastao se odvojeno sa državnom sekretarkom SAD Hilari Klinton i britanskim ministrom spoljnih poslova Vilijamom Hejgom.
Pošto svrgavanje Gadafija nije označeno kao cilj intervencije, učesnici sastanka često govore o njegovom odlasku uvijeno, uz naglasak da je libijski narod taj koji treba da bira svoje vođstvo.
Fratini: Gadafi da ode iz Libije
|