Gadafi stavio Misratu pod kontrolu
Snage lojalne libijskom vođi Moameru el Gadafiju uspostavile su kontrolu nad Misratom, poslednjim velikim uporištem pobunjenika na zapadu Libije, javio je danas Rojters, pozivajući se na izjave očevidaca.
Vesti koje stižu iz te luke nije, međutim, moguće proveriti zato što libijske vlasti ne dozvoljavaju pristup novinarima, napominje britanska agencija.
Jedan očevidac rekao je Rojtersu telefonom da su Gadafijeve snage juče uspostavile kontrolu nad tom lukom.
"Oni su poslali dva ratna broda i još neke brodove i opkolili su nas sa mora", kazao je očevidac.
Francuzi srušili libijski avion
Francuski borbeni avion oborio je libijsku letelicu zbog ulaska u zonu zabranjenog leta iznad Libije, javila je američka medijska kuća ABC.
Prema izveštajima, libijski avion leteo je iznad grada Misrate kada su ga oborile francuski borbeni avioni.
Nešto ranije su francuski vojni zvaničnici izjavili da su njihovi borbeni avioni napali bazu libijskih vazdušnih snaga duboko u unutrašnjosti te severnoafričke zemlje |
On je rekao da je u luci izbila humanitarna kriza zato što se tu nalazi više od 6.000 egipatskih radnika sa porodicama, kao i radnici iz nekih drugih afričkih zemalja, koji čekaju da po njih dođe brod, ali niko ne dolazi, naveo je Rojters.
"Gadafijeve snage koje su nas opkolile još nisu napale, ali ako napadnu, strani radnici će biti prve žrtve", dodao je očevidac.
U vazdušnim napadima zapadnih koalicionih snaga juče su uništeniteni tenkovi Gadafijevih snaga u pregrađu Misrate, ali tenkovi u samom gradu još nisu bombardovani, tvrdi ovaj očevidac.
"Neki tenkovi na obalskom putu noćas su bombardovani, ali tenkovi koji bombarduju grad još su tu i netaknuti su", rekao je on.
Stanovnici tvrde da, iako vazdušni napadi koalicionih snaga na Gadafijeve vojne mete u tom gradu traju već nekoliko dana, ti napadi nisu uspeli da zaustave bombardovanje koje vrše Gadafijeve snage, kao ni njegove snajperiste, naveo je Rojters.
Prema tvrdnjama samih stanovnika, u napadima Gadafijevih snaga poginulo je više desetina ljudi, dok je na stotine ranjeno.
Misrata je treći libijski grad po veličini, sa 300.000 stanovnika, koji se nalazi oko 200 kilometara istočno od Tripolija.
Egipat neće da ratuje u Libiji
Vlasti u Egiptu danas su još jednom potvrdile da ne žele da se mešaju u libijski sukob, izražavajući zabrinutost za sudbinu brojnih sunarodnika u Libiji, rekli su američki diplomatski izvori.
Libijska kriza bila je jedna od glavnih tema jučerašnjeg sastanka u Kairu američkog državnog sekretara za odbranu Roberta Gejts sa egipatskim zvaničnicima. Vašington i američki saveznici na Zapadu pokušavaju da dobiju što veću podršku u arapskom svetu za svoje operacije protiv režima libijskog vođe Moamera Gadafija.
Egipatski sagovornici nisu imali primedbi na operacije u Libiji, ali su izrazili bojazan za sudbinu pripadnika brojne egipatske zajednice u Libiji, rekao je portparol američkog sekretara odbrane Džef Morel.
"Oni su vrlo svesni da u Libiji živi veliki broj njihovih sunarodnika i jasno su dali do znanja da su zabrinuti za situaciju u kojoj se nalaze ... ali ne u kontekstu naših operacija, već zbog mogućeg nasilja Gadafijevih snaga", rekao je novinarima Morel.
Gejts je juče razgovarao sa premijerom Esamom Šarafom kao i glavnokomandujućim egipatskih snaga i ministrom odbrane, maršalom Huseinom Tantauijem. Od kako je Hosni Mubarak 11. februara svrgnut s vlasti, državom privremeno rukovodi vojska.
Jedan zapadni diplomata koji nije želeo da otkrije identitet, takođe je potvrdio da Egipat ne želi da učestvuje zajedno sa Vašingtonom, Parizom i Londonom u međunarodnoj vojnoj intervenciji sa ciljem da se nadgleda poštovanje zabrane vazdušnog saobraćaja iznad Libije i da se zaštite libijski civili.
"Po mom mišljenju, Egipćani su bili vrlo jasni i nemaju nameru da se mešaju u libijski sukob", rekao je taj diplomata, ponovivši da je sudbina Egipćana u Libiji "glavna briga" Kaira.
Isti izvor je naveo i da nema saznanja da egipatske vlasti oružjem snabdevaju pobunjenike koji se bore protiv režima Moamera Gadafija.
Vol strit džornal je u petak pisao da Egipat snabdeva lakim oružjem pobunjenike u Libiji uprkos embargu na izvoz oružja u tu zemlju koji je uveden rezolucijom Ujdinjenih nacija od 26. februara.
Šed egipatske diplomatije prošle sedmice je izjavio da njegova zemlja ne želi da učestvuje u vojnim operacijama u Libiji zbog, kako je rekao, humanitarnih razloga.
Egipat procenjuje da je u Libiji pre izbijanja pobune živelo oko 1,5 miliona egipatskih državljana. Na desetine hiljada njih se poslednjih sedmica vratilo u zemlju.
U operacijama prvi put i norveški avioni
|