Kina i Indija traže prekid bombardovanja Libije
Kina je ponovila poziv danas na obustavljanje borbi i prekid vatre u Libiji, izražavajući "duboku zabrinutost" zbog izveštaja o civilnim žrtvama i upozorila na "humanitarnu katastrofu", dok je Indija upozorila da strane sile nemaju pravo da se mešaju u unutrašnje poslove Libije.
"Mi se protivimo upotrebi sile koje može rezultirati sa još više civilnih žrtava i humanitarnom krizom", rekla je Điang na konferenciji za novinare. Kineskoj predstavnici je bilo upućeno pitanje koja je kineska pozicija u sadašnjoj situaciji, u kojoj multinacionalne snage u kojima su Francuska, Britanija i SAD bombarduju Libiju, prenele su agencije.
Kineski partijski list "Ženmin Žibao" juče je oštro izneo kinesko suprostavljanje zapadnim udarima na Libiju, optužujući zemlje koje učestvuju u napadima da su prekršile međunarodno pravo i izazivaju nove nerede na Bliskom Istoku.
Indijski ministar finansija i predsednik Donjeg doma parlamenta, Pranab Mukerdži, izjavio je danas da Amerikom predvođena međunarodna koalicija nema pravo da se meša u libijske poslove, pojačavajući tako osudu vojnih udara na snage Moamera Gadafija kako bi se uspostavila zona neletenja.
Indija, koja se zajedno sa Kinom i Rusijom uzdržala od glasanja u Savetu bezbednosti o davanju saglasnosti za vojne akcije, sledi saveznice iz zemalja BRIK-a u osudi vazdušnih udara zapadnih zemalja koje su žestoko oslabile libisku protivvazdušnuo odbranu.
"Šta se dešava u jednoj zemlji, u okviru njenih unutrašnjih poslova, ne treba da bude stvar za mešanje spoljnih sila", rekao je Mukerdži.
On je naglasio da "niko, ni nekoliko zemalja, ne može da donese odluku o promeni određenog režima". "Da li će se neki režim promeniti ili neće zavisi od naroda te zemlje, ne od spoljnih sila", rekao je ministar.
Ministar spoljnih poslova Indije S.M. Krišna pozvao je juče na "prekid oružanog sukoba", dan pošto je njegovo ministarstvo izdalo saopštenje izražavajući "žaljenje" zbog vazdušnih udara.
Lokalni mediji kritikovali su danas Nju Delhi da je ispao "konfuzan" i "naivan" u osudi vojnih akcija nakon što se uzdržao od glasanja u UN. Kina i Rusija su bile najglasnije u suprostavljanju vojnoj akciji u Libiji u okviru Saveta bezbednosti UN, ali nijedna nije iskoristila pravo veta prilikom glasanja.