Obračun Saudijaca i Iranaca u Bahreinu
Stručnjaci za bezbednost u institucijama EU izrazili su zabrinutost da bi nemiri u Bahreinu i tenzije između sunita i šiita mogli da budu potencijalni uzrok širih sukoba u Persijskom zalivu.
"Ono što se dešava u Bahreinu je sukob između sunita i šiita, Saudijske Arabije protiv Irana. Velike sile se suočavaju na malom prostoru. To je zaista eksplozivna situacija. Gajimo istu zabrinutost kao i SAD i Rusija", rekao je jedan od izvora iz EU, internet portalu "EUobzerver".
Drugi izvor izrazio je uverenje da je sa tačke gledišta inostrane politike to veoma ozbiljno pitanje i da se ne zna u kojem će pravcu dešavanja krenuti. On je pri tom mislio na odluku sunitskih vlasti u Omanu, Kataru, Saudijskoj Arabiji i Ujedinjenim Arapskim Emiratima da pošalju svoje snage u Bahrein kao pomoć u ugušenju protesta.
Isti izvor navodi da "ukoliko se Saudijska Arabija i Iran otvoreno uključe, situacija u Bahreinu mogla bi postati mnogo opasnija nego u Libiji".
Nekoliko evropskih zemalja, uključujući Veliku Britaniju i Maltu, objavile su upozorenje svojim građanima da ne odlaze u Bahrein ili da napuste tu zemlju što je pre moguće.
Bahreinske vlasti uhapsile su danas najmanje šest lidera opozicije, dan posle gušenja protesta šiitske većine, što je izazvalo kritike SAD i bojazan od izbijanja regionalnog sukoba.
Red i mir vratili su se na ulice Bahreina pošto su vojnici upotrebom tenkova i helikoptera rasterali demonstrante. U gušenju protesta poginula su tri policajca i tri demonstranta.
Više od 60 odsto stanovnika Bahreina čine šiiti i oni žele da imaju isti tretman kao i suniti.