Gadafi osvaja, a Evropi zavodi sankcije
Snage verne režimu libijskog lidera Moamera Gadafija potisnule su danas pobunjenike koji su držali naftna postrojenja u strateški važnom lučkom gradu Ras Lanufu, posle višednevnog artiljeriske paljbe na njihove pozicije. Takođe, libijske vlasti su saopštile da obustavaljaju diplomatske veze sa Francuskom, jedinom zapadnom zemljom koja je do sada priznala opozicioni Nacionalni savet osnovan u Bengaziju.
General Abdel Fatah Junis, bivši libijski ministar unutrašnjih poslova koji se pridružio pobunjenicima, potvrdio je danas da Gadafijeve snage sada kontrolišu i sam grad Ras Lanuf i rafineriju, koji se nalaze 615 kilometara jugoistočno od glavnog grada Tripolija.
To je poslednji u nizu poraza libijskih opozicionih snaga koje su do pre nedelju dana držale ceo istočni deo zemlje i napredovale prema libijskoj prestonici. Junis je obećao da će oni povratiti svoje pozicije.
Gadafijev sin: Rat do kraja
|
Gadafijeve snage su juče takođe ponovo zauzele strateški grad Zavija blizu Tripolija.
Libijska vlada je u petak, pošto su njene trupe zauzele luku Ras Lanuf, poručila da će uskoro osloboditi gradove na istoku zemlje, Bengazi i Adždabiju.
"Doneli smo odluku da prekinemo diplomatske veze sa Francuskom. Jasno je da Francuska vlada ima nameru da podeli Libiju", rekao je juče zamenik šefa libijske diplomatije Haled Kaim.
Napad na Ras Lanuf koji je počeo pre nekoliko dana ukazuje na to da su se snage oko Gadafija oporavile od prvobitnog šoka i konfuzije posle početka pobune 15. februara, navodi agencija AP.
Međunarodna zajednica u međuvremenu pokazuje znake neorganizovanosti kada je reč o tome koje mere treba preduzeti da bi se zaustavilo prolivanje krvi u Libiji, navodi AP.
Ministri spoljnih poslova arapskih zemalja danas u Kairu razmatraju uvođenje zone zabrane leta nad libijom a pridružiće im se i visoka predstavnica EU Ketrin Ešton.
U Vašingtonu, predsednik SAD Barak Obama rekao je da uvođenje zone zabrane leta ostaje kao mogućnost i da se "polako zateže omča" oko Gadafija, ali nije otišao toliko daleko da se založi za vojnu akciju.
Sarkozi usamljen u napadima na Libiju
Predsednik Francuske Nikola Sarkozi izjavio je ranije da libijski vođa Gadafi mora da ode sa vlasti, i naveo da je za Evropsku uniju sada Libijski nacionalni savet legitimni politički predstavnik libijskog naroda.
Sarkozi je rekao da su Pariz i London spremni za vazdušne udare na Gadafijeve snage ukoliko on upotrebi avijaciju ili hemijsko oružje protiv naroda. Takvoj akciji bi trebalo da prethode dozvola UN, saglasnost Arapaske lige i zahtev libijske opozicije, rekao je Sarkozi.
Na pitanje o stavu Francuske koja je priznala pobunjenike iz Bengazija kao predstavnike libijskog naroda, Gadafijev sin je za francuskog predsednika rekao da je “čudan”. |
Lideri drugih članica EU ne dele Sarkozijevo mišljenje.
"Mislim da EU ima drugu ulogu, a to je dijalog, kako bi se podržali demokratija i razvoj", izjavio je švedski premijer Fredrik Rajnfeld.
Berlin se još ranije ogradio od stavova Pariza: "Ne želimo da budemo uvučeni u rat u Severnoj Africi", izjavio je u četvrtak nemački šef diplomatije Gvido Vestervele.
Obama: Moramo da sprečimo maskar
Američki predsednik Barak Obama izjavio je da svet ima obavezu da obezbedi da u Libiji ne dođe do masakra civila poput onih na Balkanu i u Ruandi.
''Ne samo SAD, već i međunarodna zajednica, imaju obavezu da učine šta mogu da se spreči ponavljanje onog što se dogodilo na Balkanu 90-ih godina i u Ruandi'', rekao je juče Obama na konferenciji za novinare.
Prema njegovim rečima, zaustavljanje ubijanja ciivila jedan je od razloga što su zapadne sile započele vazdušno nadgledanje Libije.
Obama je dodao da se SAD konsultuju sa arapskim i afričkim državama kako bi od njih dobile podršku za eventualno uvođenje zone zabrane leta nad Libijom. ''Zato je važno da nađemo načine da zadržimo pritisak na Moamera Gadafija'', kaže Obama.