Libija: Napadi na gradilišta, evakuacija u toku
Situacija u Libiji izgleda da se pogoršava iz sata u sat, pa zemlje čiji se državljani iz bilo kog razloga nalaze u ovoj zemlji preduzimaju opsežne mere kako bi spasili ljude i imovinu, prenose beogradski mediji.
Južna Koreja
Napadnuta su četiri južnokorejska gradilišta, iz kojih su pljaškaši odneli tešku mašineriju i vozila, a u napadima nije bilo povređenih, izvestile su zapadne agencije.
Južna Koreja je pozvala sve svoje građane da hitno napuste Libiju i najavila mogućnost slanja aviona i brodova za evakuaciju, s obzirom na to da su ovo novi napadi na živote i imovinu Južnokorejaca. U ponedeljak je oko 500 Libijaca opljačkalo južnokorejsko gradilište zapadno od Tripolija, a u napadu su povređena tri Južnokorejca i 15 radnika iz Bangladeša. Tokom dana su opljačkana još dva gradilišta.
Francuska
U Pariz su u sredu rano ujutro sletela dva aviona sa oko 500 Francuza. Većina putnika je odbila da razgovara s novinarima, dok je nekoliko njih reklo da je aerodrom u Tripoliju pun ljudi koji čekaju da budu evakuisani.
Rusija
Prvi avion koji je Rusija poslala u Libiju stigao je jutros na moskovski aerodrom Domodedovo sa više od 100 ruskih državljana, saopštilo je rusko Ministarstvo za vanredne situacije.
Ministarstvo za vanredne situacije saopštilo je da su evakuaisani ruski državljani koji su radili za rusku železničku kompaniju RZD i naftnu kompaniju Gazprom kao i članovi porodica diplomata.
Rusija planira da pošalje ukupno četiri aviona kako bi evakuisala svojih 563 državljana koji se nalaze u Libiji, izjavio je juče portparol ruskog Ministarstva.
Portugalija i Austrija
Portugalija je organizovala povratak u zemlju za 80 Portugalaca i 34 stranca, dok je Austrija evakuisala 62 Evropljanina.
I druge zemlje, među kojima Velika Britanija, Nemačka, SAD, Holandija, Kina, Filipini i nekoliko južnoazijskih država najavili su evakuaciju svojih državljana.
Sjedinjene Američke Države
SAD su poslale feribot radi evakuacije američkih državljana iz Libije. Brod danas treba da pokupi putnike u Tripoliju i preveze ih do Malte, a putnici će naknadno nadoknaditi vladi troškove prevoza.
Indija, Sri Lanka i Nepal
Indija je poslala putnički brod, koji može da preveze 1.000 putnika. U Libiji živi i radi oko 18.000 Indijaca, kao i 60.000 državljana Bangladeša, čija je vlada takođe najavila da će, u slučaju da to bude nužno, evakusati sve svoje građane i zatražila je pomoć Međunarodne organizacije za migracije (IOM).
IOM-u se obratila i Sri Lanka, koja ne raspolaže sopstvenim letelicama i čijih državljana u Libiji zvanično ima oko 1.200, mada se veruje da je ta brojka mnogo veća. Nepal je saopštio da priprema evakuaciju svojih 2.000 građana.
Turska
Oko 3.000 Turaka ukrcalo se u sredu rano ujutro na dva feribota na istoku Libije, koji će ih, uz pratnju jedne fregate, vratiti u zemlju, a turska mornarica će poslati još tri broda, kapaciteta po 1.500 putnika, u Libiju, u kojoj živi i radi oko 25.000 Turaka.
Ankara je dosad avionima evakusiala više od 1.850 ljudi, a još 286 njih prebačeno je autobusima u susedni Egipat, odakle su avionom produžili za Tursku.
Kina
Četiri grčka broda, koja su iznajmile kineske vlasti, na putu su za Libiju odkale bi iz Bengazija trebalo da bude evakuisano 15.000 Kineza, koji će uglavnom biti prebačeni na Krit, saopštili su izvori iz Vlade u Atini. Brodovi, kapaciteta od 1.200 do 1.500 mesta, trebalo bi da večeras stignu do libijske obale, a sutra ujutru do kritskih luka - Heraklion i Kane, navodi isti izvor.
Brodovi bi trebalo da u više navrata na Krit evakuišu ukupno 15.000 Kineza, koji će potom avionima biti vraćeni u Kinu, dodaje isti izvor.