Libija: Sve više mrtvih, gori parlament u Tripoliju
Demonstranti zapalili zgradu parlamenta u Tripoliju. Broj žrtava raste, situacija konfuzna, stranim izveštačima otežan rad. Saif el Islam, Gadafijev sin, upozorio na građanski rat, ali i najavio reforme. Ako Gadafi ostane, pobunjenike očekuje strašna odmazda, pišu svetski mediji.
Televizija AL Džazira, pozivajući se na bolničke izvore, javlja da je u jutrošnjim nemirima u Libiji ubijena 61 osoba. Sukobi su se dogodili tokom noći, posle televizijskog obraćanja Seifa al-Islama, sina libijskog vođe Moamera Gadafija.
Na hiljade antivladinih pristalica okupilo se na Zelenom trgu u Tripoliju gde su se sukobili sa Gadafijevim pristalicama. Libijska državna agencija je javila da su se Gadafijeve pristalice okupile na ulicama Tripolija posle obraćanja njegovog sina na državnoj televiziji, javlja DPA.
"Ljudi na ulicama uzvikuju "Alahu Akbar“ (Bog je veliki) i bacaju kamenice na Gadafijeve slike. Policija svuda ispaljuje suzavac koji ulazi čak i u kuće", ispričao je jedan očevidac agenciji Rojters.
Više stotina Libijaca, naoružanih noževima i pištoljima, napali su južnokorejsko gradilište u Tripoliju, posle čega je usledio sukob u kojem je povređeno najmanje četvoro stranaca, saopštilo je južnokorejsko ministarstvo spoljnjih poslova.
"Gadno u Tripoliju"
Situacija u glavnom gradu
"Mi imamo nalog da se zatvorimo i čekamo na evakuaciju. Ali stvarno je gadno, kod nas gori policijska stanica i niko je ne gasi. Telefoni ni mobilni više ne rade, ali nekako nam je pušten internet", javila je ona.
Njen stan se nalazi u samom centru Tripolija, blizu ministarstva inostranih poslova. Njen suprug radi za jednu međunarodnu organizaciju. |
Napadači su napali gradilište oko 23 časa po lokalnom vremenu, zatim su otišli, ali su se nekoliko sati kasnije ponovo vratili i sukob sa radnicima i dalje traje.
Ranjena su tri južnokorejska radnika, od kojih je jedan izboden nožem, i jedan ili dva radnika iz Bangladeša. Na gradilištu se nalazi više od 1.000 radnika iz Bangladeša i oko 40 ili 50 iz Južne Koreje.
U Bengaziju su demonstranti danas skinuli zastavu sa gradske skupštine i postavili zastavu stare monarhije koja je srušena 1969. godine kada je Moamer Gadafi došao na vlast.
SAD su u nedelju oštro osudile nasilje nad demonstrantima, u kojem je u poslednja četiri dana, prema podacima organizacije "Hjuman rajts voč", poginulo najmanje 233 osobe, i zapretile da će kao odgovor na ovakvu situaciju preduzeti sve odgovarajuće mere, ne precizirajući o kakvim se merama tačno radi.
Stejt department je uputio oštar protest Gadafijevoj vladi zbog upotrebe sile protiv mirnih demonstranata, preneo je Rojters. SAD apeluju na zaposlene u američkoj ambasadi da napuste Libiju i američke državljane da ne putuju u tu zemlju bez preke potrebe.
Gadafijev sin zapretio građanskim ratom
Istovremeno, sin libijskog lidera Muamera Gadafija saopštio je preko državne televizije da njegov otac i dalje upravlja zemljom uz podršku vojske i da će se boriti "do poslednjeg čoveka, žene i metka". Gadafijev sin rekao je da će njegov otac izdržati.
U skoro 40 minutnom govoru Seif al-Islam Gadafi, priznao je da su se nemiri proširili i na glavni grad Tripoli kao i da su demonstranti zauzeli neke vojne baze, i domogli se tenkova i oružja.
Seif al-Islam Gadafi upozorio je demonstrante da reskiraju da izazovu građanski rat u kome će libijsko naftno bogatstvo izgoreti.
Mlađi Gadafi je u svom govoru priznao da je vojska napravila neke greške tokom protesta zato što vojnici nisu obučeni da se suočavaju sa demonstrantima, ali je rekao da je broj mrtvih preuveličan i naveo da je poginulo ukupno 84 ljudi.
On je rekao da će narednih dana biti pokrenute reforme i opisao to kao "istorijsku nacionalnu inicijativu". Dodao je da su vlasti spremne da ukinu neka ograničenja i da počnu pregovore o ustavu, kao i da promene neke zakone uključujući zakone koji se odnose na medije i na krivični zakon.
Upozorio je da će Libija ponovo postati kolonija ako se nastave protesti.