Izmislio priču o iračkom oružju da se osveti Sadamu! I ne kaje se!
Rafid Ahmed Alvan al Džanabi, koji je ubedio Belu kuću da Irak ima tajni program biološkog naoružanja priznao je po prvi put da je lagao, a potom, kako je rekao, šokiran posmatrao kako se ta informacija koristi za opravdanje invazije.
Al Džanabi, kome su nemački i američki obaveštajci dali pseudonim "Zakrivljena lopta" rekao je za "Gardijan" da je izmislio priče o kamionima sa bio-oružjem i tajnim fabrikama za njegovu proizvodnju, nameravajući da svrgne režim Sadama Huseina, od koga je pobegao iz Iraka 1995. godine.
"Možda sam bio u pravu, možda nisam", rekao je Al Džanabi. "Dali su mi ovu šansu. Dobio sam priliku da izmislim nešto i svrgnem režim. Ja i moji sinovi smo ponosni na to i ponosni smo što smo mi razlog što je Irak dobio margine demokratije".
Njegovo priznanje pojavilo se baš posle osme godišnjice govora Kolina Pauela u Ujedinjenim nacijama, u kome se tadašnji američki državni sekretar uvelike oslonio na laži koje je Al Džanabi ispričao nemačkoj obaveštajnoj službi BND. Nedavno su, takođe, objavljeni memoari bivšeg ministra odbrane SAD Donalda Ramsfelda, u kojima priznaje da Irak nije imao oružje za masovno uništenje.
Karijere oba zvaničnika su ozbiljno uzdrmane upotrebom Al Džanabijevih tvrdnji, za koje ovaj dezerter kaže da su diskreditovane mnogo pre Pauelovog govora u UN, 5. februara 2003.
Al Džanabi je porekao bilo kakvu ulogu u pomaganju SAD da izgrade slučaj i pokrenu invaziju na Sadamov Irak. Novinarima "Gardijana" u Nemačkoj, gde mu je odobren azil, rekao je da je nemačkom zvaničniku, izvesnom dr Polu, ispričao o kamionima sa bio-oružjem tokom 2000. godine.
Al Džanabi kaže da ga je BND identifikovala kao hemijskog inženjera obučenog u Bagdadu i da su mu agenti službe prišli ubrzo posle 13. marta te godine, tražeći insajderske informacije o Sadamovom Iraku. "Imao sam problem sa Sadamovim režimom. Želeo sam da ga se rešim i sada sam dobio priliku", rekao je deserter.
On kaže da su agenti BND bili lakoverni i veoma željni da čuju detalje njegove priče. "Pitali su me za pumpe za filtraciju, kako napraviti deterdžent posle reakcije… Svaki inženjer koji je proučavao ovo polje može da odgovori na bilo koje njihovo pitanje", naveo je Al Džanabi.
On tvrdi da je prvi put uhvaćen kao lažljivac već sredinom 2000, kada su agenti BND otputovali u jedan grad u Persijskom zalivu, verovatno Dubai, da se sastanu sa njegovim bivšim šefom Vojne industrijske komisije u Iraku dr Bazilom Latifom.
Novinari "Gardijana" su saznali da su tom sastanku prisustvovali i britanski obaveštajci, istražujući Al Džanabijeve tvrdnje da je Latifov sin, koji je studirao u Velikoj Britaniji, nabavljao oružje sa Sadama. Ispostavilo se da je u pitanju laž, a Latif je oštro porekao tvrdnje o kamionima sa bio-oružjem, kao i navod da je 12 ljudi poginulo u nesreći u tajnom objektu za bio-oružje u jugoistočnom delu Bagdada. Nemci su rekli Al Džanabiju šta im je Latif preneo.
"On kaže da tamo nema kamiona. Ja kažem, u redu, onda ih nema", ispričao je Al Džanabi, dodajući da ga nemački agenti nisu ponovo kontaktirali do kraja maja 2002, ali da je ubrzo postalo jasno da ga i dalje uzimaju za ozbiljno. Sastanci su se nastavili tokom 2002. i njemu je postalo jasno da se stvara temelj za rat. O bio-oružju ga više niko ništa nije pitao, sve do mesec dana pre Pauelovog govora.
Nakon tog govora, Al Džanabi je pozvao agenta BND i optužio tajnu službu da je prekršila dogovor sa njim i podelila njegovu priču sa drugom zemljom. Kaže da su mu rekli da ne govori ništa i smestili ga u pritvor na oko tri meseca.
Sada kad američke trupe napuštaju Irak, Al Džanabi smatra da je u redu to što je uradio, uprkos haosu u proteklih osam godina i broju civilnih žrtava u toj zemlji, koji premašuje 100.000 ljudi.
"Reći ću vam nešto - kad čujem je neko ubijen u ratu, ne samo u iračkom, već u bilo kom drugom, veoma sam tužan. Ali dajte mi drugo rešenje. Možete li da mi date drugo rešenje? Verujte mi, nije bilo drugog načina da se u Irak donese sloboda. Nije bilo drugih mogućnosti" zaključio je Al Džanabi.