Miris smrti u sektaškom ratu
Kada je takozvana Islamska država napala Pariz, svet je disao zajedno s Francuzima. Slično je bilo i tokom i nakon terorističkog napada na briselski aerodrom, kao i istanbulski aerodrom "Ataturk".
Ali, o krvavom pokolju koji ID vodi u Iraku na Zapadu se ne govori previše. Samo u napadima u četvrti Karada u Bagdadu ubijeno je 250 ljudi, ali na društvenim mrežama nema heštegova i profilnih Fejsbuk fotografija s iračkom zastavom, analizira "Vašington post".
Prošlog utorka tri militanta Islamske države napali su glavni aerodrom u Turskoj, pri čemu je ubijeno 45 ljudi. Svet je uhvatila panika, budući da je upravo taj aerodrom jedno od najprometnijih središta u Evropi i na Bliskom istoku, takođe i jedno od najbolje čuvanih.
Sadamovi ratnici
Koreni ID sežu do pobunjeničkih pokreta koji su se borili protiv američke okupacije nakon svrgavanja predsednika Sadama Huseina i džihadistička grupa u svojim redovima ima i članove bivšeg režima, vrlo iskusne vojnike. Suniti su marginalizovani u današnjem Iraku, uplašeni za opstanak i od osvete Kurda kojima su toliko zla nanosili decenijama, ako i većinskim šiitima.
Potom su napali Daku - u popularnom kafiću u elitnom kvartu glavnog grada Bangladeša naoružani su napadali i deset sati držali talačku krizu, a tada je ubijeno najmanje 20 ljudi. Ubrzo potom ID je napala Bagdad. U ranim satima nedeljnog jutra, dok se stotine Iračana okupljalo tokom svetog meseca Ramazana, autobomba je eksplodirala u prepunoj trgovačkoj četvrti Karada. U eksploziji je poginulo više od 200 ljudi ljudi, među kojima i mnoštvo dece, više nego u napadu na Pariz.
"Gotovo da smo otupeli na nasilje u Bagdadu", piše "Vašington post".
Serija krvavih napada kao da se neometano odvija, iako Islamska država gubi teritoriju u Siriji i Iraku. Bagdad je besan, najviše na vladu kojoj ne uspeva da očuva zemlju sigurnom.
- Ulica je bila puna života sinoć - rekao je jedan stanovnik Karade, "a sada je miris smrti posvuda."
Izveštaj o vojnom učešću Britanije u ratu u Iraku, ne menja ništa za Iračane, koji 13 godina žive s strašnim posledicama tog rata. Invazija je otvorila Pandorinu kutiju verskog rata šiita i sunita. O samom izveštaju i istrazi ili ne znaju da se vodila ili ih ne zanima, pokazale su ankete. Istina, od stotina hiljada mrtvih Iračana za ovih 13 godina, skoro 100 odsto su zapravo međusobni obračuni većinskih šiita koji sada vladaju Irakom i manjinskih sunita (iz čijih redova dolazi ID) koji su dominirali u vreme Sadama Huseina.