Petak 22. 11. 2024.
Beograd
160
  • Novi Sad
    170
  • Niš
    140
  • Kikinda
    160
  • Kraljevo
    150
  • Kruševac
    150
  • Leskovac
    150
  • Loznica
    140
  • Negotin
    190
  • Ruma
    170
  • Sjenica
    120
  • Vranje
    130
  • Vršac
    140
  • Zlatibor
    140
  • Zrenjanin
    170
1
Petak 11.02.2011.
16:26
Politika online A

Plan Merkelove uplašio EU

Plan Angele Merkel i Nikole Sarkozija da se ujednače ekonomske politike u Evropskoj uniji uplašio pojedine države članice.

Sarkozi i Merkelova rešili da još više integrišu Evropu
 

Posle višegodišnjih protivljenja Nemačke da se uspostavi zajednička evropska ekonomska i fiskalna politika, Merkelova i Sarkozi su na sto stavili plan kojim bi sve zemlje evrozone morale u potpunosti da usaglase granice za odlazak u starosnu penziju, uvedu jedinstven porez za velike korporacije, usaglase plate u javnom sektoru, ukinu automatske povišice plata, ograniče javnu potrošnju i usklade sisteme socijalnog osiguranja, uz eventualno uvođenje kaznenih mera za zemlje koje krše nova pravila. Štaviše, predviđeno je da se ograničavanje javnog duga svih zemalja evrozone unese u njihove nacionalne ustave.

U zamenu za ovaj plan, Nemačka i Francuska bi pristale da povećaju fondove EU za finansijsku pomoć članicama zapalim u dugove, kao što su Grčka i Irska. Međutim, Merkelova je istakla da sporazum o pomenutim merama mora da bude postignut u martu da bi Berlin dao novac za veći paket pomoći.

Ovaj potez Merkelove predstavlja revolucionarni preokret Berlina koji bi mogao na više polja da utiče na budućnost cele EU. Najpre, drastično se produbljuje jaz između glavne struje u EU i Velike Britanije, koja ne želi da previše finansijskih i ekonomskih ingerencija prebaci na nivo EU.

Premda Merkelova ne želi da Poljska i Britanija, koje nisu članice evrozone, budu zapostavljene u odlučivanju o ekonomskoj politici cele evropske porodice, nova pravila igre koje ona predlaže neminovno vode ka stvaranju znatno integrisanije EU, koja bi praktično imala svojevrsnu evropsku ekonomsku vladu.

Time bi se rešilo ono što otac evropske ekonomske i monetarne unije Žak Delor naziva „sistemskom greškom”, odnosno činjenicom da ne postoji zajednička ekonomska fiskalna politika EU pa su zemlje evrozone nekad jedna drugoj konkurencija, a i ekonomsko „zabušavanje” jedne države neminovno utiče na sve ostale.

Nemačka i Francuska nisu uvek bile "dobri đaci"

 

Iako Berlin i Pariz danas insistiraju na poštovanju pravila o dozvoljenim budžetskim deficitima i javnom dugu, dve vodeće članice EU nisu uvek bile "dobri đaci”. U 2003. godini Nemačka i Francuska su imale budžetske deficite veće od dozvoljenih tri odsto BDP-a, tako da su tražile da dođe do suspenzije Pakta za stabilnost i rast, koji propisuje pravila u ovoj oblasti.

 

Donošenje takve odluke su čak uspele da izlobiraju na sastanku Evropskog saveta, ali je Evropska komisija tužila Savet pred Evropskim sudom pravde, tvrdeći da ta odluka nije u skladu sa osnovnim ugovorima EU. Komisija je dobila ovaj proces, a odluka o suspenziji Pakta je ukinuta, Međutim, Savet nikad nije kaznio Berlin i Pariz zbog budžetske nediscipline.

Međutim, žalbe na nemačko-francuski plan već stižu ne samo od posrnulih ekonomija već i od prosperitetnih članica evrozone.

Italijani se već groze donošenje pravila za kažnjavanje prezaduženih zemalja zbog toga što upravo Rim uveliko premašuje pravilo da članice EU mogu da imaju budžetski deficit do tri odsto bruto društvenog proizvoda (BDP), kao i javni dug do 60 odsto BDP-a.

S druge strane, Belgija, Luksemburg i Španija se grčevito protive povezivanja povećanja plata za određene indekse, dok Austrija ne želi povećanje starosne granice za odlazak u penziju. Grke plaši ideja o promeni nacionalnog ustava u kojem bi se odredila granica za javni dug, dok Irci ni po koju cenu ne žele da se odreknu svog niskog poreza za korporacije.

Kritičari ističu da nemački ekonomski model počiva na stalnom trgovinskom višku i da Nemačka svojom robom i uslugama preplavljuje susedne države i domaću nezaposlenost prebacuje na teret drugih. Ovo, prema njihovom mišljenju, nije moguće kopirati i primeniti u drugim zemljama EU.

POVEZANE VESTI

Petak 11.02.2011. 17:38
Pa nije baš neki izbor, ili će u martu prihvatiti diktat Berlina ili nema inekcije i onda bankrot. A mi se upeli da upadnemo u to društvo kao da ne vidimo koja ćemo stranka tamo biti. Dobro smo prošli što smo samo srušeni Generalštab uklopili u Telekom. Mogli su tražiti još i Kalemegdan.
VIDEO VESTI
ŠTAMPANO IZDANJE
DOBITNIK
Sigma Pešić (59)
GUBITNIK
Sonja Biserko (71)
DNEVNI HOROSKOP
blizanci22. 5. - 21. 6.
Delujete optimistično i očekujete pozitivne odgovore. Međutim, trenutna situacija na poslovnoj sceni ne zavisi prvenstveno od vaše volje ili uticaja. Pravilno procenite redosled poteza i nemojte dozvoliti da vas neko preduhiti. Važno je da pažljivije birate reči koje izgovarate pred svojim partnerom koji je nervozan.
DNEVNI HOROSKOP
vaga24. 9. - 23. 10.
Imate dobro idejno rešenje, ali neko pokušava da ogranici vasu ulogu i uticaj na dalji tok poslovnog dogovora. Nemojte dozvoliti, da se nesporazum negativno odražava na vasu koncentraciju ili da vas neko "ulovi" u svoju zamku. Važno je da se nalazite u pozitivnom okruženju. Pažljivije birajte društvo za grad.
DNEVNI HOROSKOP
lav22. 6. - 23. 8.
Neko ima dobre namere, dogovor sa jednom osobom čini vam se da obećava zajedničku korist ili poslovno-finansijski dobitak. Zadržite samopouzdanje i optimistizam, ponekad je "prvi utisak" od presudnog značaja za dalji tok poslovnih događaja. Osoba koja privlači vašu pažnju deluje nedodirljivo.
  • 2024 © - vesti online