Švajcarska: Potrebna nezavisna komisija za Kosovo
Švajcarska će zatražiti od Saveta bezbednosti UN formiranje komisije za istragu o trgovini organima i organizovanom kriminalu na Kosovu, koja bi trebalo da bude prelazni mehanizam do osnivanja specijalnog suda za trgovinu organima po libanskom modelu.
Sekretar Spoljnopolitičkog komiteta donjeg doma švajcarskog parlamenta Floran Manuel Tripe je rekao za beogradske medije da je ovaj komitet dao inicijativu za formiranje komisije, a na međunarodnoj zajednici je da odluči ko će je činiti.
"Za nas je važno da to bude nezavisno telo. Ovaj politički signal uputili smo na osnovu Rezolucije 1782 o trgovini ljudskim organima na Kosovu, koju je Parlamentarna skupština Saveta Evrope usvojila na osnovu izveštaja Dika Martija", naveo je on.
Navodeći da je ta rezolucija usvojena velikom većinom glasova i prilično je dobro prihvaćena u Evropi, Tripe smatra da bi inicijativa o formiranju nezavisne komisije mogla da ima pozitivan ishod.
On je dodao da je jedna od mogućih opcija da se formira međunarodni sud, po ugledu na onaj koji se bavi ubistvom libanskog premijera Rafika Haririja.
Međutim, put do tog suda "nije baš tako kratak" i može da traje tri meseca, pošto se inicijativa šalje švajcarskoj vladi, koja bi odluku trebalo da prosledi plenumu Nacionalnog saveta, zatim donjem domu parlamenta, koji tu odluku šalje spoljnopolitičkom odboru Senata koji donosi odluku.
Član pravnog komiteta Saveta Evrope iz Srbije Željko Ivanji navodi da se ideji i formiranju komisije i specijalnog suda po ugledu na Liban uveliko razmišlja i da osim Švajcarske može da izađe još neko kao predlagač.
Ideja je, kaže on, da se u Savetu bezbednosti formira međunarodna komisija za istragu o trgovini organima i organizovanom kriminalu na Kosovu i u Albaniji tokom 1999. godine.
"U njoj bi učestvovali Euleks, kao nezaobilazna misija na terenu, i lokalna tužilaštva, srpsko, albansko i kosovsko, kao i nezavisni veštaci, istražitelji i tužioci međunarodnog autoriteta. Nakon njene istrage trebalo bi da bude osnovan međunarodni sud koji bi procesuirao osumnjičene. Taj sud formirao bi Savet bezbednosti. Ili, taj sud može da zameni komisiju", objašnjava Ivanji.
Opcija da ova istraga bude dodijeljena Haškom tribunalu odbacuje se kako zbog uništavanja dokaza prikupljenih tokom 2005. godine, tako i zbog okončanja mandata oročenog na 2012. godinu.
Sud za Liban, čije je sedište u Hagu, najnoviji je međunarodni krivični Specijalni sud osnovan 2009. godine odlukom Saveta bezbednosti UN. Sud se bavi istragom atentata libanskog premijera Rafika Haririja, ubijenog u bombaškom napadu februaru 2005. godine.
Za razliku od drugih sudova, ovaj sud bavi se istragom samo jednog zločina, a primenjuje libanski krivični zakonik.