EU: Zaštitite hrišćane na Bliskom istoku
Parlamentarna skupština Saveta Evrope usvojila je na zimskom zasedanju prošle nedelje rezoluciju kojom je osudila napade na hrišćane u svetu i pozvala zemlje u kojima se nad hrišćanima vrši teror i diskriminacija da unaprede verske slobode.
Ova rezolucija Parlamentarne skupštine SE, usvojena 27. januara, ostala je u senci izveštaja specijalnog izvestioca SE Dika Martija koji je, zbog trgovine ljudskim organima otetih Srba i drugih nealbanaca na Kosmetu, Evropu i svet digao na noge.
Parlamentarna skupština SE u rezoluciji posebno navodi da su bliskoistočna tragična događanja "u čitavoj seriji sve češćih napada na hrišćanske zajednice širom sveta“.
U rezoluciji se upozorava da bi hrišćanske zajednice na Bliskom istoku mogle da nestanu sa tog prostora na kome je hrišćanstvo i rođeno, ukoliko se nastavi sa niskim priraštajem i emigracijom, podstaknutim, između ostalog, diskriminacijom, terorom i progonom.
Parlametarna skupština SE je donela rezoluciju u kojoj se osuđuju slučajevi progona hrišćana, a taj dokument predstavlja reakciju na nasilje protiv hrišćana u Egiptu, Nigeriji, Pakistanu, Filipinima, Kipru, Iranu i Iraku.
"Evropska unija neće žmuriti na progon hrišćana u celom svetu“, kazala je Ketrin Ešton, visoki predstavnik EU za spoljne poslove, u svom obraćanju parlamentu.
Brojnost hrišćana u EU
|
Mitropolit Ilarion Alfejev ministar spoljnih poslova Ruske pravoslavne crkve ovaj potez PS SE ocenio je kao veliki pozitivan iskorak. S druge strane, u Turskoj, koja je više od 20 godina nastoji da uđe u EU, stav PS SE protumačen je u stilu da Evropska unija postaje „hrišćanski klub“.
Vatikan, koji je godinama kritikovao preveliku sekularnost Evropske unije i lobirao da u ustavu EU budu precizirani i ustavnopravno zaštićeni hrišćanski civilizacijski koreni Evrope, nije se još zvanično oglasio povodom najnovijeg stava PS SE.
U preporukama PS SE, koje su usvojene velikom većinom, navodi se da se položaj hrišćana na Bliskom istoku pogoršao u protekloj deceniji, kao i da je u 2010. povećan broj napada na pripadnike ove verske zajednice širom sveta.
U tekstu pod nazivom "Nasilje nad hrišćanima na Bliskom istoku" kao posebno tragični navode se napadi u katedrali sirijske katoličke crkve u Bagdadu oktobra 2010. godine kada je poginulo 58 ljudi, i samoubilački bombaški napad na koptsku crkvu u Aleksandriji 1. januara kada je poginuo 21 čovek.
Patrijarh Kiril: Nema spoznaje van hrišćanstva
Ruski patrijarh Kiril u svojoj poruci vratio se pitanjima koja traju decenijama unutar Evropske unije. On je ocenio da „buduća egzistencija i plodan razvoj evropskog projekta zavise od jasnog odgovora na pitanje evropskog identiteta“. Poglavar ruske pravoslavne crkve ne ostavlja mesta sumnji da je to hrišćanstvo. |
PS SE zahteva od zemalja Bliskog istoka da osude nasilje i sve oblike diskriminacije i netolerancije zasnovane na religiji i verovanjima; da uvedu pozitivno obrazovanje o veri, uključujući hrišćanstvo i da podrže međuverski dijalog. Takođe, PS SE traži od svih verskih lidera u Evropi da osude napade na hrišćanske zajednice i druge verske grupe.
Komentarišući ovu rezoluciju Evropskog parlamenta, koju je nazvao revolucionarnom, predsednik Odeljenja za spoljne crkvene veze Moskovske Patrijaršije, mitropolit Ilarion Alfejev ističe da je ovo „prvi put da su se evropski parlamentarci punim glasom izjasnili o problemu o kome su ranije radije ćutali.“
Alfejev je ocenio da je ovom rezolucijom „jedan od najvažnijih političkih organa Evropske unije priznao progon hrišćana u svetu.“
Papa: Hrišanski koreni EU
|
Preporuka PS SE usvojena je na osnovu izveštaja Luke Volontea demohrišćanskog predstavnika iz Italije.
U usvojenoj rezoluciji Evropski parlament poziva da se istraže akti nasilja protiv hrišćana i kazne krivci, odbacuju se pokušaji korišćenja verskih osećanja u cilju eskalacije političkih sukoba i obraća se liderima verskih zajednica u Evropi sa molbom da osude napade na hrišćanske zajednice.
Tekst dokumenta, između ostalog, sadrži preporuku visokom predstavniku EU za spoljne poslove da razvije strategiju za zaštitu verskih sloboda, predlažući sankcije protiv država koje krše prava verskih zajednica.
Parlamentarci Saveta Evrope naveli da je suživot verskih grupa znak pluralizma i okruženja koje je pogodno za razvoj demokratije i ljudskih prava. "Skupština je uverena da bi nestanak hrišćanskih zajednica na Bliskom istoku doveo u opasnost i sam islam, jer bi označio pobjedu fundamentalizma", navodi se u preporuci.
Skupština je pozvala na izradu strategije Saveta Evrope kako bi se obezbedilo da sloboda veroispovesti, uključujući i slobodu promene veroispovesti, budu poštovane kao osnovna ljudska prava.
U usvojenoj rezoluciji Evropski parlament poziva da se istraže akti nasilja protiv hrišćana i kazne krivci, odbacuju se pokušaji korišćenja verskih osećanja u cilju eskalacije političkih sukoba i obraća se liderima verskih zajednica u Evropi sa molbom da osude napade na hrišćanske zajednice.
Tekst dokumenta, između ostalog, sadrži preporuku visokom predstavniku EU za spoljne poslove da razvije strategiju za zaštitu verskih sloboda, predlažući sankcije protiv država koje krše prava verskih zajednica.
Evropski parlament je istakao i značaj otvorenog i redovnog dijaloga sa verskim zajednicama, što su sve institucije EU dužne da rade saglasno članu 17 Dogovora o funkcionisanju Evropske unije.
U rezoluciji se takođe govori o podršci svim inicijativama za promociju dijaloga i uzajamnog poštovanja među verskim zajednicama.
Autogol Turske
|