SAD: Iračani ne mogu sami da brane zemlju
Bez dodatne i brze pomoći, iračke bezbednosne snage neće biti u mogućnosti da zaštite svoju zemlju od napada pobunjenika ili spoljnih neprijatelja, pošto krajem godine tu zemlju napuste američki vojnici, ocenjeno je u izveštaju SAD.
Polugodišnji izveštaj specijalnog generalnog inspektorata za obnovu Iraka citira i podatke američke ambasade u Bagdadu, prema kojima su vlada, ekonomija, pravosudni sistem i osnovni servisi kao što su elektrodistribucija i vodovod u Iraku i dalje nestabilni.
U izveštaju se kao najveći krivac za situaciju u Iraku navodi korupcija u iračkoj vojsci i policiji, zbog koje su protraćeni mnogi kapaciteti, a oprema je i dalje loša.
"Nekoliko američkih posmatrača primetili su stvarne ili moguće propuste u kapacitetima iračkih bezbednosnih snaga, koji bi mogli da utiču na njihovu sposobnost da dostignu bezbednosne ciljeve", navodi se u izveštaju.
Dodaje se da SAD imaju izbor ili da dodatno ulože u "popunjavanje propusta" u radu iračkih bezbednosnih snaga ili da prihvate rizik da neće uspeti u potpunosti da zaštite Irak od unutrašnjih i spoljnih pretnji pre odlaska američkih trupa iz te zemlje.
Prema bezbednosnom sporazumu između Vašingtona i Bagdada, američke trupe će napustiti Irak do kraja godine. Administracija američkog predsednika Baraka Obame razmotrila bi mogućnost da neki vojnici ostanu i posle tog roka, ukoliko bi to tražili irački lideri.
Irački premijer Nuri al-Maliki rekao je ranije da su iračke bezbednosne snage sposobne da zaštite zemlju, i izrazio uverenje da strane trupe neće biti neophodne u budućnosti.
Glavni vojni oficir Iraka, general Babaker Šavkat Zebari, međutim, smatra da bi američki vojnici trebalo da ostanu još jednu deceniju, kako bi pomogli u obezbeđenju iračkih granica od spoljnih neprijatelja.
U poslednje dve nedelje u Iraku je ubijeno više od 200 ljudi, uglavnom pripadnika bezbednosnih snaga i Šiita, u napadima pobunjenika, koji su još više naglasili nestabilnost u zemlji.