Švajcarci zabranili minarete
Švajcarci su se na referendumu u nedelju izjasnili za zabranu izgradnje minareta u njihovoj zemlji, pokazali su prvi rezultati glasanja objavljeni tokom dana. Ova vest izazvala je senzaciju u svetu jer je to prvi put da se u nekoj državi zabrane minareti, obavezni deo islamske verske arhitekture sa kojeg se vernici pozivaju na molitvu.
Iako je švajcarska diplomatija pripremala muslimanskom zemlje i za ovakav ishod mnogi strahuju da ne dođe do odmazde u islamskom svetu slične onoj koju je doživela Danska posle obajvljivanja karikatura Proroka Muhameda.
Prema poslednjilm informacijama švajcarske televizije i radija oko 59 odsto glasača zaokružuilo je “da” na refernedumu koji je inicirala krajnje konzervativna Narodnjačka stranka. Predlog za zabranu dobio je takozvanu dvostruku većinu, za njega je glasala većina glasača koji su raspoređeni u većini od 26 švajcarskih kantona.
Katoličke i protestantske crkve kao i jevrejska zajednica osudile su inicijativu za referendum poručivši da je “strah loš savetnik”.
Švajcarska narodna partija, najveća stranka u parlamentu, i hrišćanske grupe su prilikom predlaganja zabrane rekli da bi dalja izgradnja minareta na džamijama bila prvi pokazatelj islamizacije zemlje. Vlada je pre referenduma pozivala građane da odbace predlog.
Feministkinje u borbi protiv "simbola muške dominacije"Desničarska kampanja da se zabrani izgradnja minareta na džamijama u Švajcarskoj dobila je neočivanog saveznika u obliku radikalnih feministkinja, koje kažu da minareti po svom obliku podsećaju na simbol muške dominacije i tlačenje žena u islamu, piše danas britanski list "Sandej tajms". Prema ovom listu, kampanja "Stop minaretima" nailazi na nešto veću podršku među ženama nego među muškarcima, posle upozorenja feministkinja da islam predstavlja pretnju njihovim ljudskim pravima i da bi dozvola gradnje minareta indirektno predstavljala priznanje države da je praksa poput nasilnih venčanja i takozvanih ubistava iz časti, prihvatljiva. Mnogi minarete vide kao prvi korak ka pokušaju uvođenja šerijatskog zakona i strahuju od gubljenja nacionalnog identiteta. Neke žene, koje su ranije uvek glasale za levicu, sad su podržale zabranu. Primer toga je jedna učiteljica, koja kaže da je sita muslimanskih dečaka koji nisu vaspitani da poštuju žene, piše britanski list. Prema "Tajmsu", jedan od predvodnika muslimanske zajednice je Albanac koji kaže da je reč o prljavoj kampanji i pokušaju provokacije muslimana, dok se švajcarska vlada brine da bi zemlja mogla da postane meta terorističkih napada, a strahuje i od poslovnih reperkusija koje bi ovo imalo na njene tradicionalno dobre odnose s arapskim svetom, prenosi Bi-Bi-Si. |
Predlog o zabrani minareta bi prema mišljenju predlagača trebalo da se ugradi u ustav. Oni koji podržavaju zabranu kažu da bi nastavak izgradnje džamija po Švajcarskoj značilo širenje ideologije i pravnog sistema, Šerijatsko pravo koji su u suprotnosti sa švajcarskom demokratijom.
Problemi sa islamom Poslednjih godina mnoge evropske zemlje pokušavaju da reše problem rastuće islamske manjine na svojoj teritoriji i integraciju muslimana u društvo. Francuska se fokusirala na zabranu feredža, a u Nemačkoj u Kelnu je postojao kontroverzan plan da se izgradi jedna od najvećih džamija u Evropi. |
U Švajcarskoj živi oko 400.000 muslimana (od kojih je 50.000 aktivnih vernika), a u celoj zemlji postoje samo četiri džamije sa minaretima (dok su ostale bez minareta). Posle hrišćanstva, islam je najrasprostranjenija religija koja ostaje relativno skrivena od očiju javnosti.
Kako se dešava da zahtev za građevinsku dozvolu za izgradnje minareta uglavnom biva odbijen širom Švajcarske postoji veliki broj neoficijalnih prostora za molitvu. Većina švajcarskih muslimana je iz zemalja bivše Jugoslavije, a do sada nije bilo slučajeva islamskog ekstremizma.