Britanci traže legalizaciju trgovine organima
Pošto za ljudskim organima pogodnim za transplantaciju širom sveta vlada ogromna potražnja 50 vodećih britanskih hirurga zatražilo je od britanske vlade da razmotri legalizaciju njihove prodaje.
"Potražnja je ogromna, a ako neko želi da proda svoj organ, recimo bubreg, i na taj način se izvuči iz finansijske krize, zašto mu se to ne bi dozvolilo? To je njegov izbor", rekao je Piter Bel, penzionisani hirurg i bivši potpredsednik Kraljevskog hirurškog društva, napominjući da bi pre donošenja zakona trebalo sprovesti javnu raspravu.
Ovaj predlog je izazvao veliku raspravu među britanskim lekarima, a mišljenja su podeljena. Dok jedni zagovaraju legalizaciju prodaje organa tvrdeći da hiljade ljudi godišnje umre jer ne mogu da pronađu donora, a da Britanci ionako odlaze u Indiju i zemlje Trećeg sveta gde tajno kupuju bubrege, rožnjače, jetru i ostale organe, drugi lekari smatraju da je prodaja nedopustiva i da princip transplatacije i dalje treba da se zasniva na altruizmu.
"Kada bismo legalizovali prodaju delova tela, na udar bi došli siromašni i oni koji su u finansijskim teškoćama. Da bi se iščupali iz nevolja, prodavali bi svoje delove tela ne razmišljajući o riziku kojem se izlažu", kaže Kenet Bojd, profesor bioetike na Univerzitetu u Edinburgu.