Greške Blera i Holbruka na Kosmetu
Izveštaj Dika Martija baca sasvim drugačije svetlo na dešavanja pre deset godina i potvrđuje koliko je opasno svrstavati se na bilo čiju stranu u sukobima o kojima znamo malo ili ne znamo ništa, piše britanski novinar i kolumnista Džefri Vitkrorft u današnjem "Fajnensel tajmsu".
Vitkroft, čija poslednja knjiga govori o vladavini Tonija Blera, i to uglavnom u negativnom kontekstu, naveo je kako je upravo Bler bio glavni svetski lider koji se zalagao za bombardovanje (Jugoslavije) 1999. godine kada je u govoru u Čikagu upozorio na "zlo etničkog čišćenja".
Martijev izveštaj tereti predsednika kosovske vlade Hašima Tačija koji se još u julu u Prištini zdravio sa Blerom, ne samo za kontrolu nad švercom heroina, već i za trgovinu ljudskim organima. Zato bi, piše Vutkorf, trebalo da se zapitamo kakvu je to vladu zapadna intervencija na Kosovu postavila, a sve zarad navodne odbrane ljudskih vrednosti i prava.
Vitkroft se osvrće i na ostale sukobe na prostoru bivše Jugoslavije i politiku nedavno preminulog američkog diplomate Ričarda Holbruka.
"Naravno da je Milošević bio tiranin i da su srpske snage u vreme sukoba činile stravične zločine. Ali u tome nisu bile usamljene", piše Vitkroft. On je istakao da je očigledno da su Bler i drugi u svojoj želji da budu moralni čistunci, zaboravili šta je lik iz romana Oskara Vajlda odgovorio zamoljen da kaže "čistu i jednostavnu istinu" - "Istina je retko čista, a skoro nikada jednostavna".
Server: Martijeve optužbe bez argumenata
Američki stručnjak za zapadni Balkan iz vašingtonskog Instituta za mir Danijel Server izjavio je da Martijeve optužbe protiv Tačija nisu potkrepljene argumentima.
|
"A ako bi to iko trebalo da zna bio je Ričard Holbruk, tvorac Dejtonskog mirovnog sporazuma koji je svojevremeno u "Njujork tajmsu" napisao članak o brutalnom rušenju čuvenog, starog mosta u Mostaru. A ko ga je srušio? Hrvati", piše autor.
"Jeste da je Holbruk to i napisao u svom članku, ali je zaboravio da pomene i kako su Hrvati kasnije dobili podršku njegove zemlje, Amerike, istakao je Vitkroft u "Fajnenšel tajmsu".
Pod dvosmislenim naslovom "Organi državi", nedeljnik "Ekonomist" piše o sumnjivim nedeljnim izborima na Kosovu na kojima je, kako tvrde posmatrači, bilo nepravilnosti nakon čega su usledile optužbe na račun Tačija iznete u izveštaju specijlanog izvestioca SE Martija.
Prenoseći tvrdnju kosovske vlade da su ovakve, kako se navodi, klevetničke optužbe bile predmet istrage i ranije i da je utvrđeno da za njih nema osnova, "Ekonomist" prenosi reči svog diplomatskog izvora koji je kazao da je autoritet Tačija poljuljan, naročito kod stranaca.
Možda će Tači i uspeti da formira koaliciju sa jednom ili dve manje stranke i uz podršku kosovskih manjina, čak i nekih stranaka kosovskih Srba, ali optužbe za izbornu krađu, trgovinu organima i šverc droge bi ometalo pokušaje bilo koje vlade da Kosovo postavi na put ka Evropskoj uniji, zaključuje "Ekonomist".