Za skupštinskog ložača izdvojeno 700.000 dinara
Skupština Srbije izdvaja ogromnu sumu za polugodišnje usluge loženja iako je zgrada parlamenta u gradskom sistemom grejanja.
Profesionalni ložač u zimskoj sezoni, po ugovoru o delu za šest meseci, dobije fantastičnih 700.000 dinara ili 116.000 mesečno i to za loženje zgrade koja je inače na daljinskom sistemu grejanja Beograda, piše "Kurir".
Sekretar Skupštine Veljko Odalović ima opravdanje - ložač radi od četiri ujutru pa do ponoći!
Skupština ima sopstveno grejanje, koje se aktivira kad zataji gradsko ili kad je mnogo hladno. Taj čovek radi po ugovoru o delu, tu su uračunati svi porezi i doprinosi. Reč je o izuzetno teškom poslu, cenim njegov rad - kaže Odalović.
Tu nije kraj, u najmanju ruku, čudnim potrebama parlamenta. Po novom budžetu, Skupština je dobila 1,3 miliona dinara za sistematske preglede zaposlenih. Poslanici, međutim, niti imaju tu obavezu, niti koriste usluge skupštinske ambulante!
Čak 2,8 miliona dinara iz državne kase odlazi na "školice engleskog i računara". Za takozvano dodatno obrazovanje za desetoro zaposlenih iz državne kase potražuje se 750.000 dinara, a za polaganje stručnih ispita još 210.000. Prevodiocima idu dva miliona, a turističkim vodičima 400.000.
Odalović ne vidi ništa sporno u predlogu budžeta za 2011. i smatra da budžet nije rasipnički.
Kad smo počeli da radimo, bio je planiran budžet od 2,7 milijardi. Ukinuli smo reprezentacije van naših objekata, korišćenje vozila, dnevnice..., navodi Odalović a piše Kurir.
Predlogom budžeta Skupštine Srbije za sledeću godinu predviđeno je i 7,3 miliona dinara samo za dnevne novine i stručne publikacije.
Poslanici sa kojima je "Blic“ kontaktirao tvrde da ne znaju kakvu to literaturu dobijaju, niti zašto su troškovi za štampu enormno visoki budući da dnevno dobijaju jedan, a najviše dva kompleta novina po poslaničkoj grupi.
Misterija je utoliko veća, ako se zna da su ukupni godišnji troškovi za pranje prozora, zavesa i podova, kao i za zamenu podnih obloga u skupštini, isplanirani na 7,9 miliona dinara, što je jedva malo više od troškova za štampana izdanja.
"Ne znam koliko godišnje koštaju novine, niti kakve stručne publikacije dobijamo. Sve stavke redovne potrošnje i nabavke materijala i opreme u Skupštini planira generalni sekretar Veljko Odalović u saradnji sa skupštinskim službama", kaže za "Blic" Nenad Konstantinović, predsednik Administrativnog odbora i član DS-a.
Konstantinović navodi da će Skupština sledeće godine dobiti internog revizora čiji će zadatak biti da kontroliše da li su budžetska sredstva realno planirana i da li se troši u skladu sa Zakonom o javnim nabavkama. To, praktično, znači da za svaku nabavku mora da bude raspisan tender.
Poslanik PUPS-a Moma Čolaković kaže da njegova poslanička grupa uz komplet novina dobija i „neke stručne časopise“, ali nije znao da kaže koje. "Jeste skupo, ali moramo da se informišemo", ocenjuje Čolaković.